„Телесур ТВ“ јавила је да је број убистава у Бразилу 2015. године прешао 58.000, односно 160 дневно. Према подацима Сиријске опсерваторије за људска права, у истом периоду у Сирији захваћеној грађанским ратом убијено је око 55.000 људи.
Бразил је, наравно, много већа земља са популацијом од око 200 милиона наспрам 16 милиона становника у Сирији, у којој је због расељавања усред рата тешко утврдити тачан број настрадалих. Међутим, извештај Бразилског форума за јавну безбедност показује колико је насиље присутно у највећој земљи Латинске Америке. Стопа убистава у 2015. години у Бразилу је износила 28,6 људи на 100.000 становника (светски просек за 2012. годину износио је 6,2 на 100.000 становника), док је на осиромашеном североистоку земље стопа убистава знатно виша и износила је 57 убистава на 100.000 становника у Сергипеу, наводи „Индипендент“.
„Ти бројеви показују да се још увек суочавамо са ванредно високим нивоом насилног криминала. Бразил је данас светски лидер у том смислу“, изјавио је координатор за студије криминала и јавне безбедности на „Минас Гераис“ универзитету Клаудио Беато за лист „Естадо де Сао Паоло“.
„Размештање полиције на стратешким локацијама и повећање људства изузетно је важно. Проблем је што се у многим местима у Бразилу не чини апсолутно ништа да се смањи стопа криминала или зато што немају могућности или ресурсе или зато што нема воље за борбу против криминала“, рекао је Беато.
Уз то, изузетно насилна бразилска полиција није изузета од тог таласа криминала. Полиција је убила 3.345 људи прошле године, 6,3 одсто више него 2014. године. То значи да је полиција убијала деветоро људи дневно. Близу 400 полицајаца је убијено у том периоду, али само их је трећина страдала на дужности, наводи „Телесур ТВ“.
Самира Буено, извршна директорка Бразилског форума за јавну безбедност, рекла је за лист „Естадо“ да пораст убистава полицајаца „показује да бразилске власти подстичу прекомерну употребу смртоносне силе“, навео је „Форбс“.
„Полицајци убијају много, као да им је дато право да одлучују ко ће умрети, а ко живети“, рекла је она.
Глобални мировни индекс за 2016. годину рангирао је Бразил на 105. место од 163 земље. Тај индекс се формира према различитим факторима међу којима су и финансирања мировних операција УН и постојање нуклеарног и тешког наоружања. На тој листи Бразил се нашао близу САД, које су на 103. месту, где је просечна стопа убистава у великим градовима износила 10,8 људи на 100.000 становника (укупна стопа на националном нивоу је 4,9 на 100.000).
У Сједињеним Државама догодило се 15.696 убистава у популацији од 319 милиона становника, што је нагли пораст у односу на претходну годину.
„Док свет расправља како да се избегну трагедије попут оних у Алепу или Дамаску и другим сиријским градовима, ми у Бразилу се претварамо да такви проблеми не постоје“, рекао је директор Бразилског форума за јавну безбедност Ренато Серхио де Лима, преноси „Индипендент“.
„Ми мислимо да је то миноран проблем и упорно показујемо да не прихватамо безбедност као национални приоритет“, закључио је он.