Станковић је на ванредној конференцији за новинаре у Подгорици рекао да за све постоје докази.
„Поштујте чињеницу да је поступак у току. Не стављамо се ни на чију страну — ни медија ни политичара“, поручио је Станковић напоменувши да су се за ову конференцију одлучили због појављивања нетачних информација у јавности.
Главни специјални тужилац Миливоје Катнић прецизирао је да не постоје никакви докази да је држава Русија умешана у покушај терористичког напада.
„Немамо никаквих доказа да је држава Русија у све ово инволвирана, али имамо чињенице и доказе да се ради о руским националистима. Израз националисти користим у негативном облику, а план је био да се Црна Гора заустави на њеном евроатлантском путу, посебно да се спречи њен улазак у НАТО. То је била почетна мисија“, рекао је Катнић.
Он је рекао да су надлежни открили да је формирана криминална организација на територији Србије, Црне Горе и Русије ради, како је рекао, „вршења одређених кривичних дела тероризма“.
„Организатори ове групе, а то су националисти из Русије, узели су као почетну максиму да се власт у Црној Гори на челу са премијером Милом Ђукановићем не може променити на изборима, већ да се треба насилно срушити. Како би дошло до насилног рушења, легално изабране власти формирале су криминалну организацију ради вршења терористичког акта, који су планирали да изврше 16. октобра у 23 сата увече“, казао је Катнић.
Он је појаснио да су два лица из националистичких структура из Русије позвала „одређено лице које је окривљено у овом предмету“ и изнела му, како је рекао, план „да исти реализује кроз ангажовање већег броја људи који би учествовали по тачно одређеним правилима и задацима“.
Од Руса ни трага ни гласа
Катнић је такође казао да је постојао план да се „након избора у 23 сата криминалци инфилтрирају у грађане и да након што политичари изађу на бину, сви уђу у Скупштину и тамо се задрже најмање 48 сати„. Према његовим речима, такође, били су ангажовани и „стрелци који би лишили живота Мила Ђукановића“.
Специјални тужилац је додао и да је планирано да се за напад користи 50 аутоматских пушака и 50 пиштоља, и да је била организована посебна група од 50 чланова, која је обучена тако да „уме да пружи отпор 2.000 полицајаца“.
На питање где се двојица осумњичених Руса сада налазе, Катнић је одговорио:
„Специјално тужилаштво Србије је ова лица имало под својим надзором. Та лица се више не налазе на територији Србије. БИА их је контролисала, али се то не може користити као доказ, нити су они могли да их лише слободе. Да ли се налазе у Русији или негде другде, ја то не знам“.
Што се тиче политичких структура које су наводно биле умешане у сценарио државног удра, Катнић је рекао да то још није утврђено, али да „постоји основана сумња“ да је једно лице требало да прузме руковођене и командовање том терористичком структуром.
Током конференције, новинарима је приказан троминутни филм који је црногорском правосуђу доставила Србија, а на којем су систематизовани предмети пронађени код групе ухапшених српских држављана у ноћи између 15. и 16. октобра.
Након саслушања у Специјалном државном тужилаштву, за 14 особа је одређен притвор, док је шест пуштено на слободу.
У међувремену је ухапшен још један српски држављанин, који се такође налази у притвору.
Синђелић можда буде сведок сарадник
Акредитованим новинарима на данашњој ванредој конференцији за медије црногорског тужилаштва било је дозвољено да поставе само по једно питање, док извештач листа „Дан“ није добио одговор јер, како је речено, специјални тужилац Миливоје Катнић не одговар на питања тог медија.
Новинару „Дана“ је на његово питање да тужилац Катнић објасни неке контрадиторне изјаве у размаку од неколико дана од хапшења групе српских држављана, понуђено да му одговор да неко други, али је он то одбио објаснивши да се ради о питању које се тиче лично Катнића.
На констатацију новинара да су у тужилаштву интензивно саслушавани вођа групе осумњичене за тероризам, бивши шеф српске Жандармерије Братислав Дикић, и Александар Синђелић, Катнић је рекао да то ислеђивање није било интензивно већ да је Дикић у тужилаштво довођен зато што је вршен преглед његовог мобилног телефона.
„Имајући у виду да је његово здравље нарушено, истрага је прекидана“, рекао је.
Што се тиче окривљеног Александра Синђелића, који је накнадно ухапшен, Катнић није искључио могућност да он постане сведок-сарадник у овом поступку, јер, како је рекао, црногорски закони то допуштају у случају да он не буде оптужен као организатор, па и тада ако призна кривицу.
На питање новинара „Сандеј тајмса“ из Москве да ли тужилаштво зна где се налазе руски националисти, који су споменути, да ли се располаже сазнањима да су они били укључени у неке друге догађаје у, на пример, Доњецку или Урајини, и да ли постоје докази да су они регрутовали борце за та ратишта, Катнић је одговорио:
„Ја сам специјални државни тужилац Црне Горе и не бих могао да кажем да ли су они регрутовали борце за друга ратишта. Имамо доказе да су два лица, руски националисти у негативном смислу, организовала ову криминалну групу са другим лицима“. Катнић је додао да не може да говори о садржини доказа, јер му то онемогућава закон.
На питање подгоричких „Вијести“ са којим политичарима је разговарао на дан избора, представници тужилаштва су рекли да нису разговарали ни са једним политичарем, осим са директором полиције, који је, како им је пренео, разговарао са митрополитом Амфилохијем.
Новинара „Ал Џазире“ је занимало да ли ће неко од опозиционих лидера, који се сумњиче за умешаност у покушај тероризма, а који су сада посланици, бити процесирани, Катнић је рекао:
„Јасно смо казали да поседујемо доказе да је у све ово на одређен начин и у одређеном обиму била инволвирана одређена политичка (црногорска) организација. Имамо доказе да би лице које би се нашло у саставу ове политичке организације по плану преузело команду како би терористи ушли у Скупштину у изборној ноћи. То је све што вам овог пута могу рећи“, рекао је Катнић и додао да ко год почини кривично дело, стићи ће га правда и биће процесиран.
Извор: Дописник Небојша Поповић, Танјуг, Вијести