Становници Калифорније намеравају да одрже референдум о независности путем такозване „грађанске иницијативе“: уколико одговарајућу петицију потпише довољан број регистрованих бирача, питање о организацији плебисцита ће се ставити на гласачки листић. Аутори иницијативе кажу да би референдум могао да буде одржан у пролеће 2019. године ако буде прикупљен потребан број потписа.
Присталице независности истичу да Калифорнија заузима шесто место по обиму БДП-а у свету и налази се, између осталог, испред Француске.
„Калифорнија има развијенију привреду од Француске и већи број становника од Пољске. Према различитим показатељима Калифорнија може да се упореди и такмичи са целим државама, а не само са других 49 држава“, наводи се на сајту.
Аутори иницијативе објашњавају потребу за отцепљењем, између осталог и тиме што САД троше новац порезника за одбрану и оружане сукобе који не дају резултата.
Are you down with #Calexit like this supporter is? pic.twitter.com/3aOalrE7ZL
— Yes California (@YesCalifornia) November 10, 2016
„Становнике Калифорније шаљу у ратове који често само ојачавају тероризам, а не смањују претњу“, сматрају присталице независности.
Они обећавају да ће становницима Калифорније обезбедити бесплатну здравствену заштиту, зато што у случају отцепљења порез више неће ићи на одржавање мање развијених држава и трошкове одбране.
Иницијатива о независности Калифорније почела је да добија на популарности након избора Доналда Трампа за председника САД. На изборима који су одржани 8. новембра 61 одсто становника државе гласало је у корист његове ривалке Хилари Клинтон. За републиканског кандидата гласало је 33 одсто.
CALIFORNIA: Are you ready to secede from the United States? #Calexit
— Yes California (@YesCalifornia) November 9, 2016
На званичном налогу кампање на Твитеру 9. новембра је објављена анкета о спремности становника Калифорније да се отцепе од САД. У анкети је учествовало скоро 16 хиљада људи и 76 одсто њих било је за независност.