„Налазимо се пред највећим изазовима за нашу безбедност у читавој генерацији. Сада није време да се доводи у питање вредност партнерства између Европе и Сједињених Држава“, изјавио је Столтенберг.
Током изборне кампање Трамп је НАТО назвао „застaрелом организацијом“ и указивао је његовим чланицама на потребу испуњава обавеза према Пакту — издвајање из буџета за одбрану. Након оваквих изјава републиканца, формирало се мишљење да је Трамп скептичан према НАТО концепцији колективне безбедности.
„НАТО је искористио члан о самоодбрани (Члан 5 Устава организације о помоћи савезницима у случају напада на једну од чланица Алијансе) само једном, подржавши САД након терористичког напада 11. септембра 2001. године. То није била само симболичка подршка. НАТО је преузео на себе операцију у Авганистану, где је служило на десетине хиљада војника. Више хиљада је платило највећу цену у операцији која је постала директан одговор на напад на САД“, навео је генерални секретар НАТО-а.
Према његовим речима, за последњих неколико година ситуација са безбедношћу се „драматично погоршала“ због Русије и нестабилности на Блиском истоку и северу Африке. Одговор на ове изазове био је јачање колективне одбране, најинтензивније после Хладног рата, и САД су ту показале своју приврженост заштити европске безбедности, распоредивши нову наоружану бригаду на истоку континента, нагласио еј Столтенберг.
„На данашњи дан, удео САД у расходима Алијансе за одбрану чини скоро 70 одсто и њихови позиви на правичнију расподелу терета имају основе“, додао је Јенс Столтенберг.