У јулу 2016. отворена је фабрика у Великом Новгороду, где су нове патентиране технологије употребљене за производњу ретких елемената.
Заменик директора фабрике за развој производње Андреј Колосовски рекао је да нова технологија омогућава вађење сировина „готово ни из чега“, односно из отпада који је остао након производње вештачких ђубрива.
„Индустријски комплекс ’Ејкрон‘ већ је реализовао пројекат који има за циљ свеобухватну обраду руда апатита и нефелина и добијање из њих ретких земаља. Церијум, лантан, неодимијум и други метали добијају се од производа прерадом концентрата апатита“, објаснио је Колосовски.
Ретке земље се користе у различитим областима, од високе технологије до напредних одбрамбених иновација. Они имају високу вредност на међународном тржишту и коштају хиљаде долара по килограму. Држава која има такве метале или је у стању да их произведе има, стога, веома повољан економски положај.
Готово 95 одсто производње ретких земаља налази се у Кини, која контролише светско тржиште и диктира цене. Кина је 2010. године смањила извоз и тржишне цене су скочиле пет до десет пута. Године 2012, под претњом санкцијама СТО, она је делимично обновила извоз ретких земаља, али проблем оскудице ретких земаља постао је очигледан за многе државе.
Нови пројекат помоћи ће Русији да делимично реши овај проблем. То ће Русији омогућити не само да покрије своје потребе, већ и да повећа свој извоз и конкурише Кини.
Иако производња ретких земаља у Русији износи само око два одсто светске производње, Русија је званично друга у свету по резервама тих елемената. Према проценама стручњака, убудуће би Русија могла да постане главни извозник ретких земаља, заједно са нафтом.
„До 2020. године ће глобална потражња ретких земаља порасти 1,5 пут и достићи 190 до 200 хиљада тона годишње. Кључни потрошачи ретких земаља су земље са високо технолошким економијама, међу којима је Кина (54 одсто), Јапан и Јужна Кореја (24 одсто), Европа — углавном Немачка и Француска (13 одсто) и САД (8 одсто)“, рекао је Колосовски.
Француски стручњак и председник Политехничке школе у Паризу Жак Био рекао је за Спутњик да се ситуација на глобалном тржишту ретких земаља постепено побољшава због напретка Русије у овој области.
„Имам утисак да је ситуација на тржишту ретких земаља сада мало опуштенија у поређењу са периодом од пре пет година када је постојао монопол Кине и последично криза. Претпостављам да је раст Русије на тржишту допринео олакшању. Сигуран сам да су услови за производњу у Русији одлични“, истакао је Био.