Лидер Партије слободе Герт Вилдерс каже да се у његовој фракцији појавила нада да ће у Холандији, као и у Америци, људи уморни од равнодушности власти сами одредити даљу судбину земље.
Овај посланик се нада да ће влада пружити прилику да се одржи референдум о питању изласка те земље из Европске уније. Вилдерс је истакао да су у Америци током читаве предизборне трке медији и Обамина администрација на сваки начин ометали Трампа, али је он успео да придобије подршку бирачког тела и постане председник.
„Дошло је наше време“
Герт Вилдерс је рекао да су слободни и демократски избори у Сједињеним Америчким Државама пример за Европу: тај пример би желели да следе и Холанђани који траже да се обичним људима пружи прилика за самоопредељење. Посланик је испричао да Партија слободе планира да одржи демократски референдум у случају да следеће године након парламентарних избора постане водећа фракција.
„Ми смо за директан демократски референдум. Данас код нас влада иста бахата политичка елита као и у 20. веку. Они мисле да могу да раде без консултација са нама, са народом. Људи треба да повуку ручну и зауставе садашњу владу која нарушава њихову вољу. И то мора да се ради, али не само једном на сваке четири године на изборима“, сматра Вилдерс.
Он такође сматра да су Американци гласали за Доналда Трампа зато што је републиканац био једини који их је слушао.
„Против медија, против елите, упркос свему Трамп је победио на изборима у САД. Људи су гласали за њега јер их је он слушао. Американци желе да раде у својој земљи, а не да иду у иностранство у потрази за бољим животом. Они више не желе закључивање трговинских споразума који ће другим земљама донети више користи него њиховој. Људи су уморни од тога да се њихов новац, њихов порез троши на потребе других земаља, док расте незапосленост у самим Сједињеним Америчким Државама. Народ је против миграционе политике претходног председника, не жели да меша своју западну културу са другима. Трамп је обећао да ће им све ово дати“, истакао је Вилдерс.
Посланик је такође истакао да се Америка ослободила политичке репресије захваљујући жељи народа да буде слободан. Управо по овом сценарију Холанђани треба да изаберу даљу судбину земље.
„Сада је дошло време за Европу. Ми можемо да радимо и радићемо то исто! Амерички избори су показали да су промене могуће. У Холандији је моја Партија слободе покретач промена“, сматра Вилдерс.
„Као и Американци, Холанђани су уморни од политичара који их не слушају. Народ види како политичка елита продаје своју земљу, своје националне интересе и суверенитет читаве Европе. Људи желе да зауставе тај процес и врате нашу слободу и независност. Након избора за председника Доналда Трампа Холанђани су добили осећај оптимизма. Људи се надају да су на путу ка бољем. Избор Трампа је још један доказ, како је било и са ’брегзитом‘, да ће народ ићи за патриотским странакама, као што је наша Партије слободе“.
Герт Вилдер је холандски политичар и посланик холандског парламента од 1998. године. Вилдерс је 2006. основао и постао председник опозиционе Партије слободе.
Треба споменути да се Партија слободе придржава евроскептичке и националистичке идеологије. Партија има представника и у горњем и у доњем дому холандског парламента, а такође и у Европском парламенту.
Подсећамо да је у јуну 2016. холандска петиција за одржавање референдума сличног британском о изласку из ЕУ добила више од 56 хиљада гласова. Раније је лидер Партије слободе Герт Вилдерс предложио парламенту да се одржи референдум о изласку Холандије из ЕУ. Међутим, ову иницијативу одбила је велика већина посланика: против је гласало 124 посланика, за 14.
Европски Трампови
Осим холандског посланика Герта Вилдерса, истиче се и лидерка француске странке Национални фронт Марин ле Пен. Она је прва у својој земљи која је покушала да представи десничарске, популистичке покрете у лепшем светлу. Ле Пенова је дошла на чело партије 2011. године. Претпоставља се да би на председничким изборима у Француској 2017. године она могла да буде озбиљан конкурент актуелној власти.
Још један европски политичар ове врсте је Норберт Хофер, вршилац дужности председника Аустрије и члан Аустријске партије слободе. Уочи председничких избора у Аустрији он је рекао да је потребно да „коалициона влада поднесе оставку ако не може да реши проблем миграције“.
Светла политичка фигура Европе је Борис Џонсон, који личи на 45. америчког председника не само по карактеру већ и по спољашности: бивши градоначелник Лондона тренутно обавља функцију министра спољних послова Велике Британије. Џонсон покушава да искористи националистичко расположење да би добио излазак из Европске уније чије руководство је недавно упоредио са Адолфом Хитлером.
Подсећамо да је у мају 2016. лист „Вашингтон пост“ објаснио да политичари слични Трампу постоје и у Европи: у последње време они имају велики успех у народу.