У меморандуму, који је достављен „Тајмсу“ и у који је Би-Би-Си имао увид, упозорава се да Влада Велике Британије ради на 500 пројеката у вези са „брегзитом“ и да би јој за те послове могло бити потребно 30.000 додатних чланова особља.
Још, међутим, нема заједничке стратегије за иступање из Уније „због подела унутар кабинета“, наводи се у процурелом документу.
Портпарол Владе рекао је да то није владин извештај и да не признаје садржину тог документа, истакавши да је Влада фокусирана на активности у реализацији „брегзита“, преноси „Ројтерс“.
У процурелом меморандуму, који је саставио неименовани консултант и који је датиран на 7. новембар, наговештава се да ће бити потребно још шест месеци да Влада одлучи шта тачно жели да постигне „брегзитом“ или да се усагласи кад је реч о приоритетима.
У том извештају, под насловом „Нове информације о ’брегзиту‘“, премијерка Тереза Меј је критикована због склоности да „улази у одлуке и детаље како би сама решила ствар“, наводе Би-Би-Си и „Тајмс“.
„Тајмс“ наводи да документ износи на видело поделе између министра спољних послова Бориса Џонсона, министра за „брегзит“ Дејвида Дејвиса и министра за међународну трговину Лајама Фокса, са једне стране, и канцелара Филипа Хамонда и министра привреде Грега Кларка, са друге стране.
Британски лист наводи да у меморандуму пише како је свако министарство направило план о евентуалним последицама „брегзита“, као и план о излажењу на крај са „најгорим случајем“.
Мејова се нада да ће покренути Члан 50 Лисабонског уговора, што је почетак формалног двогодишњег процеса изласка из ЕУ, до краја марта 2017. године, али Би-Би-Си тврди да поменути документ показује колико ће „брегзит“ бити „комплексан, тежак и пун изазова“.