Током тродневне радне посете, председник Владе Србије разговарао је са председником Казахстана Нурсултаном Назарбајевим, премијером Бакитџаном Абдировичем Сагинтајевим, те са казахстанским пословним људима.
Договорено је продубљивање сарадње, посебно економске. Договорено је да Србија учествује на изложби „Експо 2017“ у Астани. У оквиру Бизнис форума, на којем је учествовало шездесетак привредника из Србије и 110 из Казахстана, склопљени су бројни послови и потписан Споразум о производњи ватрогасних возила у Србији за Казахстан.
Потписана је и Мапа пута за унапређење сарадње две земље за 2017. и 2018. године, као и Меморандум о међусобном разумевању у авио-саобраћају.
„Овде у Казахстану смо отворили бројна врата, код нама пријатељског народа, пријатељског председника, пријатељског премијера и пријатељске Владе, за неке будуће послове. Од тога да смо данас могли да говоримо о ватрогасним возилима и уговорима о неколико десетина милиона евра, до тога да, чини ми се, тек предстоји учвршћивање те сарадње“, истакао је Вучић, сумирајући резултате посете.
Према његовим речима, ради се о новом путу, који је до сада био непознат за Србију.
„Иако смо се некада љутили што је бивши председник Хрватске Стјепан Месић успостављао брже и боље односе са Казахстаном, ми данас све то надокнађујемо и покушавамо да урадимо оно што је најбоље за нашу земљу“, нагласио је премијер Србије.
Вучић је истакао да није лако, без обзира на одлучност казахстанског руководства, да поштује територијални интегритет и суверенитет Србије.
„Када имате у виду да је Беџет Пацоли овде градио много тога, да је пријатељ са многим важним људима у земљи. Можете да мислите колико је важно и колико морате да се потрудите да бисте тако значајан политичко-привредни утицај успели да смањите и кажете да је једно што неко приватно ради, али да молимо да државу Србију поштујете. Они показују да поштују државу Србију и да је воле. Ми смо због тога њима захвални“, рекао је Вучић.
Премијер је казао да је економски аспект од изузетног значаја за Србију, јер исток Европе и Балкан постају најбоље место за раст у Европи.
„То више нису земље Западне Европе, где не можете да имате раст преко два одсто. То не можете да очекујете од Италије, Француске и свих осталих западноевропских земаља. Ми имамо ту шансу, али и тако што смо укључили Кинезе, Казахстанце, Русе, Турке, Иранце и све друге.“
Зато је Србији стало да отвори нова тржишта и привуче нове инвеститоре и бизнис заједнице, казао је Вучић.
„По том питању радимо велики, добар и важан посао за нашу земљу“, оценио је премијер.
Он је истакао да, без обзира на све тешкоће и политичку кризу у Европи, Србија има добре шансе и догодине иде са растом преко три одсто, што би значило да сви људи могу да апсолутно кажу да осећају помаке на боље.
„Све што смо до сада радили било је надокнађивање пропуста и решавање проблема из прошлости“, подвукао је Вучић.
Он је посебно указао на чињеницу да је велика ствар што је на казахстанској телевизији, у ударним вестима, посвећена велика пажња Србији.
„Огромна ствар за нашу земљу је да буде тако представљена у вестима. Када вас неко пусти више минута у ударним вестима и говори о вашој земљи, то је непроцењиво за нас. То је важно због утицаја на Евроазијску унију, јер програм види добар део Руске федерације и туркинских земаља“, казао је Вучић, додајући да би успостављање нових летова значило још боље и ближе односе.
Говорећи о искуствима које можемо да научимо од Астане и Казахстана, Вучић је истакао да је важно да видимо шта су дисциплина, одговорност, посвећеност и вера, шта значи када се сања велико и високо и када се добар део тога оствари.
„За то морате да имате недвосмислену визију, времена да то преточите у дело и да верујете у то. Они ће и ове године, упркос тешкој ситуацији, имајући у виду да је цена нафте пала на 45 долара по барелу, имати позитивни раст од око један одсто. Имали су година када су имали раст по десет одсто у зависности од цене нафте“, додао је Вучић.
Србија се, како је нагласио, налази у Европи и не може да има толики раст, али ће ићи преко три одсто и то стабилно.
Београд Од Астане може да учи и напредује.
„Све што нисмо изградили 18 година, од Савезног МУП-а, Генералштаба, Славије, о чему смо дуго причали, коначно крећемо да радимо. Верујем да ће и ’Бигзова‘ зграда до краја године кренути да се ради. Београд добија ново лице, потпуно другачије“, истакао је Вучић.
„Свакога кога сте питали од туриста казао је да је видео остатке или рушевине од бомбардовања. Знамо и имаћемо споменике, памтићемо шта се догодило, али хоћемо да наша земља буде боља. Порука Астане је: ’Дођите, ми се мењамо, ми напредујемо“, нагласио је премијер Србије.
Вучић је, као пример, навео театар у Астани, који је налик на оне у Паризу и Москви.
„Направили су све друге зграде по угледу на друге у свету. Све је направљено како треба да изгледа најбоље у свету. Шта је нама тешко да видимо што одлично изгледа и шта доноси новац и да исто радимо и правимо“, рекао је Вучић.