„Што се тиче система ПРО, рад се наставља. Ми преговaрамо о С-400 не само са Русијом, већ и са другим земљама које имају сличне системе. Сада је став Русије по овом питању позитиван. Надамо се да ће се земље-чланице НАТО-а према томе озбиљно односити и да ће наш систем бити компатабилан захтевима Алијансе. Међутим, ми ни у ком случају не одбацујемо предлог Русије и активно радимо на њему. Наш коначни циљ је да сами производимо такве системе“, рекао јe турски министар одбране Фикри Исик за телевизију НТВ.
Директор Центра за оријенталне студије, асистент на Дипломатској академији Владимир Аватков, каже да Турска већ неко време покушава да започне производњу сопственог наоружања, спроводећи сопствена испитивања, испробавајући прототипе, као и да има сопствене институције које се тиме баве.
Он додаје да преговори говоре и о томе да је Турска заузела курс којим се радикално удаљава од Запада, што је, како каже, знак Русији да свим могућим мерама подржи тај курс.
„Ту је следећи моменат — Турској су потребни системи противракетне и противваздушне одбране и сва пропратна технологија у тој области“, истиче Аватков, додајући да би било добро ако би руководство у Анкари озбиљно размотрило сарадњу са Русијом у вези са тим.
„Наравно, тај би корак био јако лоше прихваћен од стране НАТО-а, имајући у виду да су они већ много пута категорички стављали до знања да се негативно односе према могућој сарадњи Турске и Русије у овом питању. Али, ако се узме у обзир криза која постоји у НАТО-у и неизвесност какав ће курс заправо заузети Трамп, тешко да ће сада САД нешто активно предузимати у овој фази. Зато би тај вакуум требало искористити и евентуално почети сарадњу са Турском“, закључује стручњак.
Федерална служба за војно-техничку сарадњу саопштила је 7. новембра да је Русија почела разговоре са Турском о испоруци „великих“ система ПВО.
Турска се први пут заинтересовала за ракетне комплексе С-400 2009. године, али након тога је сарадња била обустављена.
Крајем 2015. године у Анкари су изјавили да намеравају да купе француско-немачки комплекс САМП-T, који је по карактеристикама сличан С-400, али су преговори пропали.