Она је додала да верује да ће се то и догодити и истакла да треба убрзати политику отворених врата према новим чланицама.
„Црна Гора ће постати чланица за неколико месеци, али шта је са Македонијом? Контроверзе око имена не могу бити важније од сигурносне ситуације“, рекла је Китаровићева.
Нагласила је и да сматра да ће новоизабрани амерички председник Доналд Трамп наставити сарадњу у Северноатлантском савезу.
Она је на панелу о НАТО-у у склопу Међународног сигурносног форума у канадском граду Халифаксу оценила да ће Трамп, након инаугурације и упознавања са информацијама, међународним обавезама које САД има према НАТО-у и чињеницама да данашња ситуација у свету захтева северноатлантску сарадњу, оставити позитивно наследство у том Пакту.
„Верујем да ћемо у будућности пронаћи заједнички језик, али сам сагласна и са чињеницом да треба да испуњавамо наше обавезе, почевши од моје државе Хрватске“, поручила је Китаровићева, алудирајући на Трампове изјаве током председничке кампање којима је доводио у питање начела на којима почива НАТО и позвао савезнике да уложе више у Алијансу.
Додала је и да је присуствовала последњем самиту НАТО-а у Варшави, где је увидела да је Хрватска једна од ретких држава која није повећала своја издвајања за одбрану.
„За мене ту није реч о трошковима, него о инвестицијама, те о испуњавању међународних обавеза“, рекла је Китаровићева и изразила задовољство што Влада Хрватске озбиљно приступа међународним обавезама и новом концепту националне сигурности.
Говорећи о „руској претњи“, она је рекла да ту земљу неће „уплашити милијарде долара инвестиција“ у одбрану, као и да су потребне „солидарност и брзе и окретне реакције на руско деловање“.
„Грешка коју смо направили са Кримом и Украјином је била у томе што смо били преспори у својем одговору“, сматра Китаровићева и поручује да „Русија није смисао постојања, непријатељ или супарник НАТО-а“, већ да са њом треба сарађивати.
Извор: Танјуг