Министарство је навело да је Москва обратила пажњу на информације о образовању радне групе за сарадњу с Украјином при Влади Хрватске, „у чијем је кругу задатака преношење Кијеву хрватског искуства ’мирне реинтеграције окупираних територија‘“, које се може применити на Донбас и Луганск.
„Овај корак, који је званично потврдио премијер Хрватске Андреј Пленковић током посете Кијеву 21. новембра, изазива озбиљну забринутост. Нова паралелна структура ће, у најмањој мери, одвлачити пажњу кијевских власти од ионако неуспешног рада на свеобухватном испуњавању обавеза у оквиру Минског споразума“, наведено је у саопштењу.
Недоумице Министарства изазвала је и „тежња Загреба да с Кијевом подели сопствена достигнућа на пољу стварања мира“, утолико пре што је „она објављена у светлу договора о активизацији хрватско-украјинске војно-техничке сарадње“.
„Добро је познато какве су жртве и принудно протеривање из Хрватске око 250.000 Срба који су тамо живели изазвале масовне војне операције 1995. године. Уверени смо да савети иностраних ’консултаната’ могу да створе опасну илузију код кијевских власти да су у Донбасу допустиви насилни сценарији, због чега неће допринети учвршћивању безбедности на југо-истоку Украјине“, наведено је у саопштењу.
Спомињање Крима као једне од тема којима би могла да се бави хрватска радна група је „потпуно апсурдно“, саопштило је руско министарство.
„Желимо поново да подсетимо да је уједињење Републике Крим и Севастопоља с Руском Федерацијом одржано на основу слободно и легитимно исказане воље Кримљана. Ово питање је затворено. Позивамо Загреб да се уместо бесмислених анализа овог питања активније бави решавањем хроничних унутрашњих проблема, везаних за права Срба и других националних мањина у Хрватској“, наглашено је у Министарству.