Посланик из Шпаније Хавијер Кусо је истакао да је „неодговорно изједначити државу као што је Русија са опасношћу од ДАЕШ-а“. Додао је да резолуција игнорише пропаганду САД која је омогућила „легализацију њиховог упада у Ирак што је довело до регионалног хаоса“, а такође и пропаганду ЕУ која сопствено тумачење демократије види као „једино могуће и дозвољено“.
Нацрт резолуције одобрен је од од стране Одбора за спољне послове Европског парламента још у октобру ове године, а у њој се, као „инструменти“ Кремља не наводе само телевизијски канал РТ, агенције Спутњик и Росотрудничество, већ и Руска православна црква.
Европарламентарац Жан Лук Шафхаузер каже да у Европи влада тенденција својствена политици тоталитаризма.
„Европски парламент је забринут због руске пропаганде која не постоји. Постоје само људи који нам говоре о ономе што се заиста дешава, о реалности коју Европски парламент не признаје. Запад је стигао до таквог апсурда да на списку претњи изједначава ДАЕШ и Русију. Почели смо да губимо додир са реалношћу и здравим разумом. Ово је толико бесмислено да не знам да ли да плачем или да се смејем“, рекао је Шафхаузер.
Председница Комисије за развијање јавне дипломатије и подршку сународницима у иностранству, Јелена Сутормина, сматра да је резолуција Европског парламента одличан маркетинг за руске медије, али је додала и да је документ „у великој мери не само у супротности са дипломатским бонтоном, већ и великим бројем међународних докумената по питањима слободе говора усвојених од стране ОЕБС-а и ратификованих од стране земаља чланица“.
Посланица у Европском парламенту из Литваније Татјана Жданок каже да резолуција против РТ и Спутњика крши принципе слободе медија. „По мом мишљењу, резолуцијом о којој се расправљало прелазимо црвену линију. И раније смо доносили резолуције у којима смо критиковали руски народ и Русију, али овако увредљив текст, и по садржају и по форми, је нешто ново за Европски парламент“, рекла је она.
При свему, сама ауторка резолуције Ана Фотига, у понедељак је одбила да нам прокоментарише своју иницијативу.
У изјави за Спутњик шефица делегације Скупштине Србије у Савету Европе Александра Ђуровић оцењује да сви медији морају да имају слободу извештавања.
"Резолуцију нисам имала прилиику да видим, зато што не радим у Европском Парламенту, али свакако мислим да не треба вршити никакву врсту дискриминације одакле медији долазе, да ли долазе из Русије или из Европе. Сви морају да имају слободу рада и извештавања, тако да свака врста двоструких стандард у том погледу је неприхватљива".
Подсећамо да је Европски парламент данас усвојио резолуцију о борби против руских медија, међу којима су као најопаснији наведени Спутњик и телевизија РТ.