Николић је додао да необавезујућу резолуцију ЕП тумачи са више страна.
„Најпре, то је доказ да су представници ЕП изабрани на изборима на којима није изашло више од 20 процената становника њихових држава, пошто је очигледно да не живе у реалности већ у мандату који вероватно доноси веома добре плате и дневнице за боравак у ЕП“, оценио је председник Србије.
Он је подсетио да су Спартанци некад убијали гласника који је доносио лошу вест и на тај начин, вероватно, рачунали да се то није ни догодило, чим вест није стигла до њих.
„Тако тумачим тај отпор према било каквом информисању из Руске Федерације. Пошто сам често имао прилику да са европским гостима разговарам о томе како су руске агенције преузеле српски медијски простор, набројим им колико имамо страних агенција са запада и питам их: Да ли је могуће да постоји толики страх од само две медијске куће које могу, на неки начин, да се чују или виде у Србији? Као што нас никад није отровао ниједан медиј ни са истока ни са запада, тако неће ни сада“, рекао је Николић.
Трећи аспект је изједначавање медијског извештавања из Русије, свиђало се то некоме или не, са деловањем најбескруполознијих терориста који тренутно постоје на земаљској кугли, додао је председник Србије.
„И то је, рекао бих, некаква бесмислена резолуција коју је донела чудна већина посланика, пошто је било много оних који су били против и много који су били уздржани, и не знам шта је заправо био њен циљ. Да данас — када се променама на многим изборима у западној хемисфери наслућује да бисмо могли много добро да сарађујемо, да бисмо могли да изгладимо све спорове који постоје посебно између Запада и Истока — тако нешто крене од посланика, а не од политичара, мени је веома чудно и не личи ми на било шта озбиљно“, оценио је Николић.
Према његовим речима, велика Русија не треба да се обазире на ову резолуцију, чији су ефекти били да се изазове некакав отпор према медијима из Русије.
„Али то никада не може да успе зато што се у савременом свету тражи обиље информација и никада се не задржава само на једном извору. Данас је то доступно преко електронских медија на различите начине користећи најсавременије технологије. Мислим да је тиме само подстакнута жеља код већине грађана, посебно у Европској унији, да виде шта то у ствари Руси говоре о актуелним догађајима да би евентуално сазнали чега се то посланици искључиво њиховог Европског парламента боје и плаше. Утицаја медија — на кога? Као да ће грађани тих држава под утицајем руских медија иступити из Европске уније или променити веру, или почети да говоре руски“, рекао је Николић.
Председник Србије је додао да са једне стране резолуција делује као ствар на коју је првих неколико дана требало одговорити озбиљно, али и „ствар коју можда не треба даље подгревати јер би се и сама од себе угасила“.