„Када су се балтичке земље прикључиле НАТО-у, Калињинград је постао непријатељска територија у самом центру западне Алијансе. То га је створило рањивим, а истовремено, потенцијално опасним са војне тачке гледишта“, наводи Фарли.
Између осталог, аутора плаши пребацивање руских ракетних система С-400 и „Искандер-М“ у Калињинградску област.
„Како је детаљно наведено, С-400 је један од најсмртоноснијих система противваздушне одбране у свету“, пише Фарли.
Он указује на неке специфичности руске противваздушне ракетне одбране због којих ће НАТО-у бити „непријатно и тешко“ да обезбеди ваздушну подршку на небу изнад балтичких земаља — између осталог, за различите врсте ракета које могу да покрију растојање од 40 до 400 километара.
Што се тиче „Искандера“, како пише Фарли, тачне информације о томе шта они могу „још увек је тешко наћи“, али је извесно да могу лансирати конвенционалне и нуклеарне бојеве главе на растојању до 400 километара.
„Ако Москва пожели да изврши притисак на колебљиве земље НАТО-а, она може извести снажну демонстрацију, пребацујући у енклаве нека нова и страшна наоружања“, објаснио је он.
Притом, по његовом мишљењу, НАТО наводно има могућности да предузме политичке кораке усмерене на дестабилизацију ситуацијe на тој територији, што Москви не иде наруку.
Међутим, по мишљењу „Тајма“ САД не би требало да постављају у Европи „скупо и непроверено“ наоружање система ПРО, јер то неће обуздати Русију, већ ће је пре испровоцирати.
У уторак је портпарол Стејт департмента Џон Кирби изјавио да распоређивање ракетних комплекса „Искандер“ и С-400 у Калињинградској области представља дестабилишући начин да се утиче на ситуацију у области безбедности у Европи.
Званични представник Министарства одбране генерал-мајор Игор Конашенков изјавио је да праву претњу по безбедност не представља Русија, већ нагомилавање оружја у Европи и војника „неевропског“ порекла и подсетио на изградњу противракетне одбране САД у Пољској и Румунији.