Главни приход земљи доносе борбени авиони и хеликоптери, а такође и системи ПВО, оклопна возила, војни бродови и високопрецизно оружје.
На раст производње Војно-индустријског комплекса нису утицале западне санкције, иако је због ембарга Русија остала без неких важних добављача делова. Међутим, за само годину дана производња тих делова је покренута у Русији.
Војни експерти истичу да добра продаја није изненађујућа — после догађаја у Сирији, где је руско оружје потврдило своју поузданост и високу ефикасност, оружје руске производње почели су да набављају чак и емири земаља Персијског залива, у којима су раније признавали само западне производе.
Удео Русије на тржишту оружја Блиског истока расте, а то је тржиште за које се бори одбрамбена индустрија целог света.
Осим тога, не би требало заборавити ни чињеницу да постоји низ (ракетних) система, где Русија у производњи држи монопол. На пример, оперативно-тактички систем „Искандер М“ нема алтернативу у свету.
Прошле године Русија је продала оружје у вредности од 14,5 милијарди долара, а притом укупан портфолио поруџбина у наредних неколико година износи око 50 милијарди долара. О томе је раније говорио и руски председник Владимир Путин. Он је истакао да је извоз оружја већи него што је планирано, а да су упркос „тешкој међународној“ и економској ситуацији руски оружари на висини задатка.
Путин је подсетио да је Русија други највећи извозник оружја у свету, одмах после САД.
„Русија заузима друго место на списку светских лидера у испоруци оружја и војне технике, и то је свакако озбиљно достигнуће на тако сложеном тржишту које се динамично развија. Према подацима међународних институција, прво место заузимају Сједињене Америчке Државе, са 31 одсто удела на тржишту, а Русија је друга са 27 одсто, док сви остали видно заостају“, навео је руски председник.
Прошле године је Русија испоручила своје оружје у 58 земаља света, а у тој сфери Русија има више од 100 партнера. Међу њима су Индија, Ирак, Египат, Вијетнам, Кина и Алжир, а велике наде се такође полажу и на земље Африке, Латинске Америке, Јужне Азије и Блиског истока.
Русија је прошле године скинула и многе административне баријере за домаћу одбрамбену индустрију — на пример, упрошћен је извоз војних производа за учешће на сајмовима у иностранству, поједностављена процедура доношења одлука у тој сфери, а руским произвођачима и надлежним институцијама постало је лакше да контактирају са страним партнерима.
Недавно одржана највећа изложба оружја и војне технике на свету „Армија 2016“ окупила је више од пола милиона посетилаца, више од хиљаду произвођача оружја и делегације из више од 80 земаља. Изложба је помогла да Русија покаже свету ново руско оружје и да се закључи 17 државних уговора на суму од 130 милијарди рубаља (око две милијарде долара).
Њихова реализација омогућиће да се трупама доставе најновије подморнице, мали ракетни бродови, више од две стотине јединица савременог ракетног артиљеријског и оклопног наоружања, као и инжењерске технологије.
Један од највећих уговора на форуму „Армија 2016“ са Русијом је закључила Нигерија. Било је објављено да је реч о продаји хеликоптера Ми-35М у „значајној количини“. Међутим, вредност уговора и број хеликоптера није званично обелодањена. Експерти тврде да је реч о 12 хеликоптера на суму од најмање 100 милиона долара.
Војска те афричке земље нове хеликоптере користиће у борби са терористичком групом Боко харам, крилом Исламске државе — терористичке организације забрањене у Русији и низу других земаља.
Експерти истичу да раст тензија у свету и све већи број оружаних сукоба доприносе расту потражње оружја и војне технике.