Док је Хофер за Ван дер Белена тврдио да је близак комунистима, његов противник је упозорио на „државну кризу“ у случају избора кандидата ФПО.
Ван дер Белен је оптужио Хофера за ширење несигурности кроз претње да ће деловати да Аустрија иступи из ЕУ.
Хофер је најавио, у више наврата, да ће тражити референдум о чланству Аустрије у ЕУ, ако Унија прими Турску.
„ФПО се игра са иступањем Аустрије из ЕУ већ 20 година. Многи политичари у Европи страхују да би те спекулације могле да изазову лавину десничарског популизма“, рекао је синоћ Ван дер Белен.
Хофер је одбацио те оптужбе и рекао да неће бити изласка Аустрије из ЕУ, подсећајући да је у више наврата рекао да жели позитиван развој Уније.
Док је Ван дер Белен указао на важност односа Аустрије са Немачком, Хофер се заложио за тешње везе са источним и централноевропским суседима, пре свега Русијом.
Хофер је рекао да је немачка канцеларка Ангела Меркел изазивала озбиљну штету по Европу политиком „отворених врата“, која је омогућила стотинама хиљада миграната, међу којима су били и терористи, да прођу кроз Аустрију прошле године.
Он је напао Ван дер Белена због критика победе Доналда Трампа на председничким изборима у САД.
Хофер се нада да ће бити први председник једне државе-чланице ЕУ из редова деснице, након предизборне кампање која траје 11 месеци.
Он уверава да ФПО неће, као што је то учинила прошли пут, оспорити исход избора 4. децембра, изражавајући уверење да овај пут неће бити неправилности.
„Читав свет ће гледати. Све ће тећи тако да ћемо сви заједно на миру моћи да прославимо Божић“, нагласио је Хофер.
Ван дер Белен је изразио уверење да ће власти учинити све да ови избори прођу у најбољем реду.
Он је покушао да се прикаже као независни кандидат и најавио да ће бити „председник центра“.
Истовремено је оценио да би Хофер као председник изазвао „државну кризу“, уколико би распустио Владу, што је у више наврата најављивао.
Два кандидата изнела су и различите ставове по питању спољне политике.
Ван дер Белен се приказао као прозападни политичар, који је оријентисан према ЕУ, док је Хофер подвлачио важност односа са државама Источне Европе, као што су Русије или чланице Вишеградске групе.
ТВ дуел је још једном показао да у Аустрији, уочи избора, влада референдумска атмосфера, која је створена како од стране домаћих медија и политичара, тако и из иностранства, јер се бирачима стално указује да бирају између деснице и умерене струје.
Извор: Танјуг