Само пре месец дана, током предизборне кампање, званична Подгорица је одапињала отровне стреле на Москву спочитавајући јој да је подстицала антивладине протесте у Црној Гори. Министарство спољних послова Русије, као и портпарол руског предсједника Владимира Путина су у више наврата одбацивали те оптужбе сматрајући их неоснованим. Ђукановићеве изјаве о умешаности Русије у протесте у Црној Гори оценили су „потпуно чудним“, као део постојеће навике да се Русија демонизује.
„У свему тражити ђавола и, притом, наставити са демонизацијом Русије, то је чувена забава многих држава“, казивао је тада портпарол Путина Дмитриј Песков. Он је изразио очекивање да ће „превладати здрав разум и трезвене оцене“.
Нас и Руса… било некад
Данас, нова, а стара званична Подгорица рече истој Москви — почнимо љубав из почетка. Зарад старих добрих времена која је најбоље исказивао познати духовити слоган „нас и Руса 300 милиона“.
Било некад. У међувремену се свашта издешавало, Црна Гора је стигла у предворје НАТО-а, а овај пак на границе Русије у ситуацији никада хладнијих односа Русије и Запада од краја Хладног рата.
Да ли је, уз очекивану оцену да ће „његова“ Влада увести Црну Гору у НАТО, нови црногорски премијер Душко Марковић, у експозеу тек зарад уљудне реторике, најавио је и превазилажење садашње ситуације са Русијом.
„Већу пажњу посветићемо односима са суседима, ЕУ, са САД и Кином. Настојаћемо да превазиђемо неразумевања у односима са нашим историјским савезником Русијом“, рече Марковић.
Нови црногорски премијер на челу још једне Милове владе би да проба неизводљиву математику — и јаре и паре. Дакле и НАТО и Русија. Колико је то немогућа мисија могли би да га саветују овдашњи Срби с обзиром на то како су преговори о приступању Србије ЕУ распршили илузију звану „И ЕУ и Косово“. Два И некада неизоставно чине једно ИЛИ.
Русија за унутрашњу употребу
Коментаришући речи Марковића, научни сарадник Института за европске студије Руске академије наука Павел Кандељ за Спутњик каже да би црногорска власт желела да створи утисак да има релативно добре односе са Москвом. Он сматра да је та изјава пре свега за ’унутрашњу употребу‘, односно за проруски део бирачког тела.
„Шта би стварно требало урадити за релаксацију односа? Пре свега, требало би укинути антируске санкције. Истина је да би то био симболичан корак, јер је робна размена између две земље на нивоу статистичке грешке. Али то би значило да Црна Гора заиста жели да побољша односе са Русијом“, наводи Кандељ.
Он напомиње да је познато да је Русија веома незадовољна због ширења НАТО-а и да ће то што Подгорица неће одустати од евроатлантских интеграција створити додатну препреку за релаксацију односа.
„На крају крајева, будућност односа зависи и од тога да ли ће Црна Гора и даље форсирати причу о покушају државног удара и о ’руским траговима‘. Избори су готови, Ђукановић је добио оно што је тражио, и сада ситуација зависи од тога како ће се одвијати односи владајуће гарнитуре и опозиције, која и даље тражи конкретне доказе ’пуча‘ и бојкотује Парламент. То је лоше по углед Ђукановића и земље, али не верујем да ће он у потпуности одустати од теорије завере, јер би то компромитовало владајућу гарнитуру у Црној Гори“, закључио је научни сарадник Института за европске студије Руске академије наука.
Председник опозиционе Демократске народне партије у Црној Гори Милан Кнежевић се пак пита како после свега Марковић може да говори о побољшању односа са Русијом.
„Са којим политичким и људским образом Душко Марковић, после свега што је говорио о Русији, оптужујући је да се директно меша у изборе у Црној Гори подржавајући Демократски фронт, за шта није дао ниједан доказ, и оптужујући је након избора да је учествовала у државном удару, што је ноторна неистина, може да говорио о било каквом побољшању односа са Руском Федерацијом“, изјавио је Кнежевић за Спутњик.