У саопштењу Судског већа указано је да иако је Србија више пута упозоравана да мора да ухапси троје оптужених радикала и изручи их Трибуналу, по тој одлуци није поступљено.
Коментаришући одлуку Хашког трибунала, лидер СРС-а Војислав Шешељ у изјави за Спутњик истиче да тај потез показује сву бесмисленост постојања Хашког трибунала као нелегалног међународног кривичног суда.
„У статуту Хашког трибунала не постоји кривично дело за које гоне тројицу мојих сарадника. Такође, пред Судским већем је у потпуности спроведен поступак по захтеву за њихово изручење и Суд је правоснажно пресудио да не постоје услови за изручење. Та пресуда је коначна. На њу се не могу улагати никакви правни лекови, јер је то пресуђена ствар. И могу да раде шта год хоће, да дубе на глави, али наш правосудни систем не сме да оповргава сопствену правоснажну одлуку“, каже Шешељ.
Он сматра да Хашки трибунал заправо „подгрева јавност“ пред предстојећу седницу Савета безбедности и подношења извештаја представника Хашког трибунала и главног тужиоца.
„Та галама траје већ годинама и она нас уопште не забрињава. Једина конкретна последица је та што моји сарадници не могу да путују у иностранство. Али што би путовали у иностранство када имају мале посланичке плате, а тамо би трошили много новца. Ја сам провео 12 година у иностранству и знам каква је тамо скупоћа“, истиче Шешељ.
Он појашњава да скидање ознаке тајности омогућава свакој држави на чијој територији се нађу да ухапси оптужене радикале, али да их то не забрињава, јер немају намеру да било где путују.
„Моји сарадници ништа неће предузимати. Они ће мирно наставити да обављају своје послове. Све троје су народни посланици, па је и то додатна мера њихове заштите“, каже Шешељ.
Трибунал је летос од Србије тражио да под хитно да промени своје законодавство како би било у складу са међународним обавезама, међу којима је и испуњење налога за хапшење и изручење поменутих радикала.
Судија за претходни поступак Вишег суда у Београду закључио је 18. маја да према српском Закону о сарадњи са Хашким трибуналом нису испуњени услови за предају и хапшење радикала.
Виши суд је наиме закључио да постоји правна обавеза Републике Србије да испоручује само окривљене за најтеже ратне злочине, геноцид и злочине против човечности, што код радикала није случај, јер се терете за непоштовање суда, односно утицање на сведоке у поступку против лидера СРС-а Војислава Шешеља.
Хашко тужилаштво је оптужило Радету, Јојића и Остојића да су вршили притисак на двојицу сведока Тужилаштва да сведоче у корист Шешеља, нудећи им противуслуге.