Цела прича се „закувала“ након најава из Кијева да ће ракетне пробе бити одржане, као и упозорењем руске државне агенције за цивилни саобраћај „Росавијације“ да је Украјина, противно свим међународним споразумима, донела једнострану одлуку да изведе ракетне пробе, у сувереном ваздушном простору Русије у области Симферопоља. Руси су захтевали да се манерви хитно откажу, али су у Кијеву такве захтеве игнорисали.
У „Росавијацији“ истичу да оваква дејства украјинске стране нарушавају одредбе Конвенције о међународној цивилној авијацији из 1944. године и угрожавају безбедност међународне аеронавигације, стварајући потенцијалну опасност за цивилне летове.
Украјинска војна авијација, међутим, тврди да ће ракетне пробе, 1. и 2. децембра, бити одржане „искључиво у ваздушном простору Украјине изнад отвореног мора“ и „строго у складу са нормама међународног права“.
Аналитичари, с друге стране, наводе да Кијев има своје схватање украјинских граница и да се ту јавља главни проблем — Украјина и даље сматра Крим својом територијом. Осим тога, упозоравају стручњаци, кијевске власти су више пута показале да не поштују међународне стандарде безбедности. Они подсећају на трагедију када је украјински ПВО 2001. године изнад Црног мора оборио руски цивилни авион Ту-154, а у тој несрећи је погинуло скоро 80 путника и чланова посаде.
У Кремљу кажу да руски председник Владимир Путин прати припреме које се тичу украјинских ракетних проба у области Крима, а да се тиме пре свега баве надлежне агенције.
Званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова је намеру Кијева да спроведе ракетне пробе у близини Крима назвала „директном провокацијом“. Кијев рачуна на ескалацију конфликта и покушава да својим изјавама и плановима испровоцира Москву.
Осим тога, оцењује Захарова, после победе Доналда Трампа на председничким изборима у САД, највећа жеља Кијева је да сачува подршку САД, свог главног покровитеља.
Према њеним речима, задатак да се задржи америчко покровитељство није лак, јер су се украјинске власти понашале непријатељски према Трампу.
У руском Савету федерације и руској Думи у потпуности деле мишљење са Захаровом, и сматрају да би на потезе Кијеве требало мирно реаговати.
„Кијев најављује ракетне пробе из два разлога — спољнополитичког и унутарполитичког. Што се тиче спољне политике, украјинско руководство на тај начин шаље поруку Вашингтону јер жели да Америка и даље спонзорише ову земљу и да не пребацује сву одговорност на ЕУ, што је врло могуће након Трампове победе. Кад је реч о унутрашњој политици, актуелна власт драстично губи бирачко тело. Порошенко је био много пожељнији за бираче док је био ратни председник, а сада се он доживљава само као председник који је упропастио економију. Осим тога, Украјина се спрема за ванредне парламентарне изборе, и нове странке би могле да отму велики број гласова партији председника. Стога, актуелна власт јача антируску реторику и антируско деловање“, каже за Спутњик кримски политиколог, председник Регионалног института за политичке комуникације, Иван Мезухо.
Кримски аналитичар такође истиче да је јасно да Украјина неће ући у рат против Русије.
„Кијев жели привид војних сукоба са Русијом. Јасно је да ова земља неће да ратује против Русије. Стога, требало би да реагујемо на ове најаве што је могуће мирније. Ипак, важно је истаћи да Русија предузима све мере како би заштитила своје грађане, који живе на Криму. Али не очекујем никакве провокације Кијева тим поводом.“
Русија је заиста предузела све неопходне мере да спречи провокације. Ситуацију држе под контролом надлежне државне службе.
Шеф Крима Сергеј Аксјонов рекао је за Спутњик да одлука Украјине да успостави опасне зоне за летове у рејону Крима никако не угрожава безбедност ваздушног саобраћаја.
„Министарство одбране и пограничне службе предузимају све неопходне мере и нема никакве претње за безбедност. Са моје тачке гледишта, ово је још једна глупост украјинских представника власти. Очигледно да немају шта да раде већ само гледају како да Криму нанесу што више штете. У сваком случају, аеродром у Симферопољу ради нормално и по плану, авиони слећу и одлећу без одлагања.“
Руски званичници и аналитичари су приметили да нико од „западних партнера Украјине“ није реаговао, нити је покушао да спречи Кијев у намери да изврши ракетне пробе у близини руских граница.
Војни експерти истичу да би руске Оружане снаге имале чиме да одговоре на ове провокације, али се надају да до тога неће доћи.
С друге стране из Кремља демантују да је Русија украјинском војном атешеу предала писмо, у којем наводно упозорава да ће одговорити у случају да Украјина спроведе ракетне пробе у близини Крима.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков је рекао новинарима да „први пут чује за то писмо и да би то морао да провери“.
Одговарајући на питање да ли ће Москва војно реаговати ако Кијев лансира ракете у ваздушном простору изнад Крима, Песков је рекао да Москва „не жели да ни да замисли да ће Украјина учинити нешто што ће створити опасне услове за међународне летове у руском ваздушном простору“.