Он је, у интервјуу за „Раша тудеј“, рекао да кандидаткиња француске крајње деснице за председника државе Марин ле Пен, која подржава референдум о чланству Француске у ЕУ, има велике изгледе да победи на председничким изборима 2017. и покрене иницијативу за такозвани „фрегзит“.
Чомски такође сматра да Немачка није та која би покренула распад Уније јер, како каже, она има користи од тог блока.
„Када би се Унија распала, то би био трагичан развој догађаја“, оценио је он.
Чомски објашњава да је неуспела неолиберална политика прошле генерације утицала на овако велики пораст популарности десничарских странака.
„Ти програми су осмишљени на начин да доведу стагнације и чак пропадања великог дела становништва. Такође су тешко поткопали демократију, што је чак очитије у Европи него у САД“, каже Чомски.
Према његовим речима, резултат тих процеса је то што су људи гневни, разочарани, срушених нада у будућност.
Иако хвали европске интеграције као једно од „највећих достигнућа у периоду после Другог светског рата“, Чомски истиче да је та структура постала практично нефункционална.
„Успостављање јединствене валуте без одговарајуће политичке структуре је рецепт за пропаст“, каже он, додајући да „не постоје механизми који би омогућили да богати сектори помажу сиромашним у тешким временима у ЕУ“.
Амерички филозоф и лингвиста се осврнуо и на програм новоизабраног председника САД Доналда Трампа, рекавши да га не сматра „антиестаблишментским кандидатом“, имајући у виду и то да је за министра финансија одабрао човека који долази из банкарске групације „Голдман сакс“.