Дачић је на редовној конференцији за новинаре рекао да је Београд за наставак дијалога са Приштином који је статусно неутралан, али који подразумева да Приштина сваки разговор не почиње са речима „геноцид“ и „етничко чишћење“, које је наводно Србија спровела.
Приштина, оценио је, показује нервозу зато што има све мање успеха на међународној сцени, рекао је Дачић и подсетио на изјаву известиоца ЕП за Косово Урлике Луначек, која је рекла да јој је криво што пет земаља ЕУ није признало Косово.
То, казао је Дачић, показује колики се притисак врши не само на Србију него и на чланице ЕУ да признају Косово.
Говорећи о напуштању скупа у Варшави, на којем је косовски министар спољних послова Енвер Хоџај рекао да је Србија крива за ратове на простору бивше Југославије, Дачић је пре него што је одлучио да напусти скуп сачекао да види каква ће бити реакција представника ЕУ.
Та реакција је, каже, изостала.
„Можда сам погрешио, али тако сам мислио. Нервоза је настала зато што сам рекао да Србија неће да призна Косово, а Хоџај је рекао да хоће“, пецизирао је Дачић.
Тема тог скупа у Варшави, подсетио је, била је безбедносна компонента и помирење, те запитао о каквом помирењу да причамо после Хоџајевих речи.
Отварање нових поглавља у децембру
Дачић је рекао да се очекује да Србија отвори најмање једно поглавље, а то је Поглавље 5, које се односи на јавне набавке.
Србија се, казао је, нада да ће бити отворена и поглавља 25 и 26, која се односе на образовање, науку и културу.
Дачић је рекао да се 13. децембра очекује састанак Савета за опште послове ЕУ, на којем ће бити усвојени закључци о проширењу које ће потврдити Европски савет.
„Очекујемо да тај документ буде позитивно интониран, да ће показати све што је Србија урадила у претходном периоду и да ће бити референтан и за отварање нових преговарачких поглавља“, рекао је Дачић.
Извор: Танјуг