У Италији иста количина кошта око 1.500 евра. Би-Би-Си је направио прилог у којем говори да се већина канабиса прокријумчари на север, преко Црне Горе, на југ преко Грчке, или на запад преко Јаданског мора, па до Италије.
Тражња на домаћем тржишту је наводно лоша. Како један извор Би-Би-Сија процењује, ова нелегална индустрија доноси чак пет милијарди еура годишње, што је око пола албанског БДП-а.
Они произвођачи до којих је дошао Би-Би-Си кажу да су произвели 250, 350 килограма и да скоро свака кућа у њиховом селу продаје канабис, преносе „Вијести“.
Момак који је произвео 350 килограма запошљава и 15 радника, а плаћа и стражаре који чувају усеве.
„Плаћам полицију 20 одсто. Свако мора да плати. Ако не платите, они ће вас одвести у затвор“, каже, али онда почиње да се брани:
„Ово је наше проклетство, јер нема посла, нема новца овде за нешто друго. Знам да није у реду то што радим, али нема другог начина…“, каже произвођач из Албаније.
Незапосленост у Албанији је висока, а корупција распрострањена, што су идеални услови за даљи развој производње канабиса и цветање трговине том биљком.
Тамошња Влада је покушала да се избори против ове нелегалне индустрије. Ове године уништено је два милиона пакета канабиса.
У тој мисији Влада Албаније има и подршку Италијана. Италија, наиме, плаћа надзор из ваздуха и тако покушавају да пронађу скривене плантаже.