Сиријска армија је последњих дана ослободила од терориста готово половину територије источног Алепа, на којој живи више од 90.000 људи.
Како наводи аутор текста, прошле седмице у том сиријском граду, а вероватно и широм земље, почело је „нешто што веома подсећа на расплет сукоба“. Ипак, на Западу су то или игнорисали или су по навици нарицали.
Према мишљењу аутора чланка, оваква реакција повезана је с тим што су САД и Европа већ одлучили како да поступе с Алепом. Он сматра да су првобитно биле могуће две варијанте развоја догађаја.
Прва је да се позове на ново примирје, да се обећа „умереној“ опозицији више оружја и да се чак упуте у Сирију (нове) снаге специјалаца.
Друга варијанта, супротна првој, јесте да се устаници препусте судбини и да се „ономе што је неизбежно дозволи да се деси што пре“.
„Искрено говорећи, ствара се осећај да су САД, ЕУ и Велика Британија већ изабрале другу варијанту, али више воле да то за сада не признају“, наведено је у чланку.
Смена режима, која је остала суштина политике Запада према Сирији, неће се догодити, констатује новинар.
Како пише „Индипендент“, највероватније је да ће се надаље чути оптужбе да су западни покровитељи издали Асадову опозицију, али је исправније рећи да устаничке снаге од почетка нису имале шансе.
„Асадова опозиција је увек била превише расцекпана да би испунила задатак који је преузела на себе. Ни САД, ни Британија, ни други… није требало да јој пружају чак ни ону подршку која је оправдана“, наводи аутор.
Када се поставља питање о томе ко је крив за сиријски сукоб, не сме се заборављати да је управо Запад започео рат, учинио га крвавијим и тежим него што је морао да буде, закључује аутор.