Након што су Британци гласали за излазак из Европске уније и Американци изабрали Доналда Трампа за председника, референдум у Италији доживљавао се као судбински. Према још прелиминарним резултатима, грађани Италије одбацили су уставне реформе чији је циљ био јачање централне власти и радикална промена парламента кроз ограничење моћи Сената.
Против промена гласало је између 57 и 61 одсто гласача, док је за било између 39 и 43 одсто. Нацији се после објављивања резултата обратио и иницијатор промена, премијер Матео Ренци који је признао пораз.
„Италијански бирачи одлучили су врло јасно. Ово је демократија. Током процеса било је контроверзи и сматрам да је важно да људи то знају. Честитам противничком табору и желим све најбоље народу Италије. Желeо бих да загрлим сваког човека који је гласао за реформе. Понудили смо Италији јасну промену, али у то нисмо уверили већину грађана. Због тога преузимам целу одговорност на себе — ја сам изгубио, не ви. Ипак, и даље верујем у демократију, и када изгубите не можете да се претварате као да се ништа није догодило. Моја влада овде завршава. Захваљујем колегама на изванредној прилици. На данашњој седници владе захвалићу се свим министрима, а после ћу председнику републике поднети оставку. Желим све најбоље свом наследнику који ће бити на челу владе… Живела Италија!“
Ренци је према мишљењу светских агенција доживео највећи пораз у својој политичкој каријери. С друге стране десничарска струја предвођена покретом Пет звезда слави, с обзиром на то да им предвиђају успех на наредним изборима.
Италија је у последњих 70 година имала 63 владе. Десница се нада и скорој 64. међутим, није искључено да ће председник Италије Серђо Матарела именовати новог премијера како би се избегли превремени парламентарни избори.
Министар финансија Пјер Карло Падоан је виђен као главни фаворит да замени Ренција на месту председника Савета министара, како гласи званична титула италијанског премијера.
Осим губитка премијерске функције, отворено је питање може ли Матео Ренци остати на челу Демократске странке, о чему ће партија највероватније одлучивати у уторак.
Поједини италијански медији преносе да је резултат референдума до даљег запечатио пут реформи, јер је тако стављена тачка и на ефикасност италијанског законодавства у коме је просечан рок за изгласавање закона 11 месеци.