Русија и Кина у понедељак су блокирале нацрт резолуције о хуманитарној ситуацији у Алепу. Тај документ који су предложили Египат, Шпанија и Нови Зеланд позива на прекид ватре у Алепу, укључујући и прекид напада на положаје терористичке групе Нусра фронт и ДАЕШ на седам дана.
Стални представник Русије у УН Виталиј Чуркин рекао је да је коначна верзија резолуције представницима земаља у СБ УН достављена само неколико сати пре гласања. Против тог нацрта гласала је и Венецуела, а Ангола је била уздржана.
Стални представник Кине Лиу Ђијеи објаснио је став своје земље при гласању чињеницом да „активности према нацрту резолуције, при озбиљним несугласицама, не доприносе дипломатским напорима укључених страна и не помажу побољшању ситуације у Сирији“. Дипломата је навео и „потребу да се одржи јединство по питању Сирије, да се говори једним гласом и да се ради заједно“.
Став Пекинга критиковао је представник Велике Британије.
„Изненађује кинески вето. Упркос поновљеним изјавама против политизације и за дијалог, Кина је одабрала да стане на страну Русије, која је страна у сукобу“, рекао је стални представник Велике Британије Метју Рајкрофт.
Он је такође указао да код Кине постоји „искривљено веровање у деспота који је убио скоро пола милиона својих грађана“.
Лиу Ђијеи је, заузврат, рекао да Савет безбедности УН „није место за неосноване нападе на ставове других земаља“.
„Упитао бих представника Велике Британије одакле му право да искривљује ставове других земаља?“, рекао је кинески представник.
„Замолио бих представника Велике Британије да стави тачку на праксу тровања атмосфере у Савету безбедности и да престане са увредама на рачун озбиљних састанака Савета. Он то није урадио први пут и надам се да се такве увреде неће поновити у будућности“, рекао је он.