Пејџ ће у руској престоници боравити до 13. децембра, а према његовим речима састаће се са „утицајним бизнисменима и идејним лидерима“.
У Кремљу су рекли да су о доласку Пејџа сазнали из медија и да не знају у којем је статусу дошао, али су навели да нема планова о сусрету представника председничке администрације са њим.
У Министарству спољних послова Русије су такође рекли да састанци за сада нису планирани, док једино шеф Комитета Државне думе за међународне послове Леонид Слуцки није искључио могућност сусрета.
Руски аналитичари сматрају да посета Трамповог саветника значи да су САД заинтересоване за успостављање контаката и дијалога са Русијом. Они објашњавају да се веома ретко дешава да помоћници председника путују у неку земљу пре ступања на дужност и да се то обично догађа у ситуацији када су односи двеју земаља веома лоши и када је неопходно успоставити дијалог. Зато се долазак Пејџа сматра позитивним сигналом.
Пејџ је раније говорио о томе да су администрацији новоизабраног америчког председника потребни људи који верују у потенцијал руско-америчких односа. Он сматра да је дијалог међу земљама немогућ без поверења у руског лидера Владимира Путина, а критиковао је Хилари Клинтон за „дубоко осећање узајамног неповерења“ између Русије и САД, у време док је била на челу Стејт департмента САД.
Према речима Трамповог саветника, руске дипломате цене искрено поверење и били су довољно паметни да скоро одмах препознају „лицемерни приступ“ Клинтонове.
Пејџ је такође у својим интервјуима говорио и о томе да ће његово искуство у раду са руским компанијама дати Трампу могућност да добије далеко боље практичне анализе него што то могу да му их понуде они који раде на даљину и који „удобно седе у својим вашингтонским аналитичким центрима“.
Пејџ је у прошлости три године радио у Москви у одељењу инвестиционе банке „Мерил Линч“, за Русију га вежу и други пословни контакти, а летос је наступао и у Руској економској школи. Он је тада пред студентима и новинарима критиковао америчку политику према Русији, након чега су америчке обавештајне службе потврдиле да га прате.
То су чинили на захтев Трампових политичких противника како би обавили проверу могућих Пејџових веза са руским властима.
Западни медији су тада писали и о томе да Пејџ током посете Москви наводно давао обећања да ће укинути санкције уведене против неких руских званичника у случају да Трамп победи на изборима. Он се по том питању није оглашавао.
Руски експерти наводе да Пејџ сада, током боравка у Москви, намерава да „изнесе Трампов став према Москви“ и, са друге стране, да утврди конкретне начине сарадње.
„Мислим да ће се он пре свега састати са старим пословним партнерима, акционарима ’Гаспрома‘ и ’Росњефта‘. Картер Пејџ има и добре приватне односе са шефом ’Росњефта‘ Игором Сечином и са руководством ’Гаспрома‘. Стога, мислим да је у центру његове пажње управо сарадња са највећим руским компанијама. Пејџ је радио у Москви од 2004. до 2007. године и добро познаје руску пословну и политичку елиту. Рекао бих да је он један од најкомпетентнијих америчких стручњака за Русију. Мислим да на тај начин САД ’испипавају терен‘ и да је Кејџ дошао да види каква је ситуација у руском бизнису, економији и да успостави контакте“, каже за Спутњик политички аналитичар Александар Кубишкин, професор на Санктпетербуршком државном универзитету.
Политиколог додаје да би након Пејџове посете будућност руско-америчких односа могла да постане јаснија.
„Чини ми се да је ова посета доказ да Трамп има веома флексибилан приступ у успостављању билатералних односа. Подсетио бих вас да до марта ове године Трамп и Пејџ уопште нису били у контакту, али од марта он је именован за Трампова саветника. Стога, Пејџ није ’Трампов човек‘, он је прагматичан стручњак, који би, према мишљењу Трампа, могао да помогне новој администрацији у развоју односа са Москвом“, закључује Кубишкин.
Трамп је још у марту, док се борио за номинацију Републиканске стране за председничку кандидатуру, обелоданио имена својих пет саветника за спољну политику. Међу њима је било и име Картера Пејџа, оснивача саветодавне компаније за улагања „Глобал енерџи капитал“, која ради у енергетском сектору.
Подсећања ради, Трамп је током предизборне кампање у неколико наврата хвалио руског председника и слао је позитивне сигнале о будућој сарадњи две земље, а чак је обећао и да ће размотрити питање о признању Крима као дела руске територије.