У протекле три године италијанске компаније изгубиле су 70 одсто свог извоза у Русију, што је близу седам милијарди евра, каже Ернесто Ферленги, председник „Конфиндустрије Русије“, удружења које представља италијанске компаније које раде у Русији и даје им подршку.
Он сматра да сада италијански бизнис не би требало да изгуби конкурентност на руском тржишту и пропусти прилике које пружа Евроазијска економска унија (ЕЕУ).
Овако оштар пад италијанског извоза на руско тржиште је резултат девалвације руске рубље, западних санкција и одговарајућих рестриктивних мера које је увела Москва.
Ферленги наглашава да су ови чиниоци утицали на спремност италијанског бизниса да инвестира у Русију.
„У новим условима на руском тржишту италијанским компанијама је потребан нови модел учешћа“, рекао је он за италијанску редакцију „Спутњика“.
Подаци са европског тржишта показују да ће у наредних 10-15 година 90 одсто светског раста бити ван Европске уније.
„Треба да припазимо на економску ситуацију и покушамо да не пропустимо прилике. Због тога пажљиво пратимо ситуацију у Евроазијској економској унији. Ова организација ће се даље развијати. Уколико Европа жели да има дугорочне односе са осталим земљама, не би требало да занемари важност ове организације која промовише идеју зоне слободне трговине“, истиче Ферленги.
Он каже да су се у последње три године италијанске компаније суочиле са озбиљном конкуренцијом кинеских предузећа на руском тржишту.
„Кинеске компаније избацују европске фирме са тржишта. Оне су веома активне и желе да буду привилеговани партнери. Кинеске банке улажу у заједничке компаније у Русији, док италијанске банке због санкција имају проблем са инвестицијама у Русију“, наглашава Ферленги.
Међутим, он додаје да упркос свим препрекама Русија и Италија одржавају чврсте пословне везе.
„Не могу да кажем да наши руски партнери губе поверење у италијанске компаније. Бизнис нема разлога да буде забринут због политичке ситуације у Италији“, сматра он.
У недељу су Италијани на референдуму одбили план уставних реформи, које су многи сматрали гласом за политику владе предвођене премијером Матеом Ренцијем.
Тачније, Ренција је одавно критиковала италијанска бизнис елита позивајући владу да укине антируске санкције. Суочен са упорним притиском, Ренци је био један од европских лидера који су се противили санкцијама Русији.
Ферленги је раније рекао да сматра да би италијанска влада требало што пре да укине антируске санкције.
„Живимо у Европској унији и јасно је да Италија има одређене обавезе. Али мислим да без обзира на то ко дође на власт у Италији нико не би рекао да Русија није наш стратешки партнер. Уколико Покрет пет звезда или Лига севера дођу на власт, очекивали бисмо даље унапређење односа са Русијом и даље кораке према укидању антируских санкција“, сматра Ферленги.