„То је, наравно, пре свих председник русије Владимир Путин који активно подржава и подржавао је у процесу разматрања све наше инцијативе, као и принц Мухамед бен Салман који је долазио у Москву, заиста, и тиме нам дао додатни импулс како бисмо деловали у том правцу“, рекао је Новак и додао да ће Русија почети да смањује производњу нафте од јануара.
Према речима министра нафте Ирана Бижана Занганеа, земље које нису чланице ОПЕК-а усагласиле су смањење експлоатације црног злата за око 600.000 барела дневно.
Раније је саопштено да се дванаест земаља — произвођача нафте које нису чланице ОПЕК-а, сложило у суботу у Бечу да смање експлоатацију овог енергента збирно за 612.000 барела дневно.
„Драго нам је што можемо да саопштимо да су ОПЕК и земље које нису чланице организације на министарском састанку постигли позитивне резултате“, саопштило је Министарство нафте Нигерије на својој страници на Твитеру.
Русија је спремна да смањи експлоатацију нафте за 300.000 барела дневно, а највеће смањење међу осталим земљама преузео је Мексико (100.000 барела) дневно. Следе Казахстан (50.000 барела на дан) и Оман (45.000 барела на дан).
Међу земљама које учествују у споразуму су Азербејџан, Малезија, Бахреин, Боливија, Брунеји, Екваторијална Гвинеја, Судан и Јужни Судан.
Агенција Ројтерс је, позивајући се на изворе, саопштила да су земље усагласиле смањење експлоатације збирно за 550.000 барела нафте дневно. Блумберг, такође позивајући се на изворе, наводи други број за Казахстан – 20.000 барела дневно.
У суботу се у Бечу одржава састанак ОПЕК-а са земљама које производе нафту, али нису чланице ове организације.
ОПЕК се на заседању 30. новембра договорио да смањи своју производњу за 1,2 милиона барела дневно, односно на 32,5 милиона барела. Споразум подразумева смањење експлоатације и у земљама које нису чланице организације – за 600.000 барела дневно.