Шездесетчетворогодишњи Тексашанин Рекс Тилерсон нема дипломатско искуство — читав живот је радио у нафтној индустрији, односно у компанији „Ексон мобил“. Прошле године га је магазин „Форбс“ сместио на 25. место по рејтингу најутицајнијих људи света.
„Он је играч светске класе. Велика предност је то што зна много актуелних лица, и то добро. Он закључује велике уговоре у Русији, за компанију, не за себе“, овако је описао Тилерсона новоизабрани председник САД Доналд Трамп у интервјуу телевизији „Фокс њуз“.
Амерички бизнисмен је познат по томе што се залаже за слободну трговину, за укидање постојеће забране извоза нафте из САД.
Дугогодишњи Путинов пријатељ
Рекса Тилерсона сматрају врло блиским пријатељем руског председника Владимира Путина. Они су се упознали још док је председник Русије био Борис Јељцин, у време када је Американац представљао интересе компаније „Ексон мобил“ у Русији. Указом председника Руске Федерације 2012. године је био награђен орденом пријатељства.
Амерички бизнисмен је 2011. године закључио уговор којим се омогућава америчкој компанији приступ руским ресурсима на Арктику, док је руски нафтни гигант „Росњефт“ добио могућност да инвестира у пројекте „Ексон мобила“ по читавом свету. То је био један од највећих руско-америчких пословних уговора у историји. Међутим, санкције су омеле реализацију договора.
Тилерсон је био отворени критичар економских притисака на Москву. Он је у јуну био гост Петербуршког економског форума. С тим у вези, западни медији сматрају да би Доналд Трамп могао да ако не укине санкције Русији, макар их олабави, а нафтном сектору можда и потпуно укине. Директор „Ексон мобила“ је више пута изјављивао да је компанија заинтересована за наставак рада заједничке компаније са „Росњефтом“ након укидања санкција.
„Ексон мобил“ је због увођења санкција замрзнуо девет од десет заједничких пројеката са „Росњефтом“, укључујући истраживање и потенцијалну производњу у Црном мору, на Арктику и западном Сибиру. Компанија је проценила губитке од антируских санкција на милијарду долара.
„Ексон мобил“ — „Стандард оил“
„Ексон мобил“ је директни потомак компаније „Стандард оил“, коју је пре 140 година основао Џон Рокфелер. Она је створена 1999. године спајањем две највеће америчке нафтне компаније „Ексон“ и „Мобил“. „Стандард оил“ је био основан 1870. године и брзо је монополизовао нафтну индустрију САД. До 1880. године, захваљујући многобројним малим и средњим спајањем, у рукама Рокфелера се нашло 95 одсто производње нафте у Америци. Из тог разлога, америчка Влада је донела познати антимонополски закон Шермана 1911. године. Рокфелер је реаговао на то поделивши „Стандард оил“ на 34 мање компаније. Две од њих су биле „Џерзи стандард“, каснија „Ексон“, и „Сокони“, каснија „Мобил“.
И данас су Рокфелери утицајни акционари „Ексон мобила“, иако је тешко навести колики је њихов удео у капиталу компаније, пошто је породичним фондовима подељен између многобројних.
Компанија „Ексон мобил“ у Вашингтону управља једном од највећих лобистичких структура која има уговоре са преко двадесет бивших сенатора и чланова Представничког дома.
„Та корпорација је толико велика и моћна да води озбиљну сопствену спољну политику… Она се некад поклапа са интересима САД, а некад не“, пише Њујорк тајмс у рецензији књиге Стива Кола о „Ексон мобил“ — „Приватна империја“.
Да ли ће и Рекс Толерсон заиста и постати државни секретар САД, сазнаћемо наредне недеље.