„У Алепу треба да раде међународни посматрачи ради контроле над указивањем помоћи људима“, изјавио је Обама.
„Сви знамо шта треба да буде. Неопходно је да постоје непристрасне међународне посматрачке снаге у Алепу које могу да координишу и организују евакуацију безбедним коридорима“, изјавио је Обама у петак.
Према његовим речима, у граду мора да постоји „слободан приступ“ хуманитарној помоћи за локалне житеље.
Раније је саопштено да Француска намерава да Савету безбедности Уједињених нација поднесе нацрт резолуције о плану евакуације и хуманитарној ситуацији у сиријском Алепу.
Стални представник ове земље при организацији Франсоа Делатр рекао је да ће, уколико не буде било консензуса у вези с документом, сазвати специјалну седницу Генералне скупштине УН.
Дипломата је подсетио да су „Француска и Немачка иступиле с предлогом о евакуацији цивила и хуманитарном приступу Алепу“.
Приоритети су, према његовим речима, да се евакуација изведе под надзором међународних посматрача, пружање хуманитарне помоћи и безбедност болница и медицинског особља.
Раније је начелник Главне оперативне управе Генералштаба Русије Сергеј Рудској изјавио да је током ослобађања града из источног Алепа евакуисано више од 108.000 цивила, које су као таоце држали терористи. Ови људи су сада у центрима за привремени смештај, а хуманитарну помоћ добијају само од Русије и сиријске владе.
Рудској је навео да до данас ниједна од западних држава и међународних организација није пружила хуманитарну помоћ становницима овог града.