Иако фабрике оружја ДАЕШ-а (тзв. Исламске државе) и даље користе нестандардне материјале и хемијски експлозив „степен организације, контроле квалитета и управљања залихама, указују на комплексан, централно контролисан индустријски производни систем“, стоји у новом извештају британске истражне групе Конфликт армамент рисерч, пренео је РТ.
New finding: When #ISIS can't get #weapons, they make their own — to an industrial scale https://t.co/xPQfK3lHqU pic.twitter.com/bX5z2HGEbW
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
Извештај укључује открића истражног тима из новембра ове године у шест објеката под контролом ДАЕШ-а у источном делу Мосула. Британска организација је претходно издала извештаје о другим фабрикама оружја у Ираку користећи термин квазииндустријска производња, али сада признаје да је израз неодржив с обзиром на обим и софистицираност производње која је откривена у Мосулу.
Објекти ДАЕШ-а у Мосулу производили су оружје у складу са прецизним техничким смерницама из једног центра, названим „Централна организација за стандардизацију и контролу квалитета“, наводи се у извештају.
Report: #ISIS has 'Standardisation & Quality Control' dept issuing guidelines on vast #weapon production https://t.co/wP67A6ARLE pic.twitter.com/fp1GEvQlPA
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
Увођењем строгих техничких стандарда, та терористичка група очито настоји да сведе на минимум одступања између оружја и муниције. То значи да минобацачке гранате, произведене на једном делу територије коју контролише ДАЕШ, имају исти калибар и могу да се уклопе у цеви направљене у објектима који се налазе на неком другом месту.
ДАЕШ је усвојио праксе стандардизације карактеристичне за војске широм света, што ову терористичку организацију издваја од осталих организација које користе прилично примитивно и импровизовано оружје и експлозивна средства.
Софистицирани процес производње омогућава веома брзо снабдевање снага ДАЕШ-а, а укупан број произведених ракета и минобацача највероватније иде и до десетина хиљада. За шест дана истраживања, британска организација је документовала више од 5.000 ракета и минобацачких граната у различитим фазама производње и више од 500 готових минобацачких граната, које су ирачки војници пронашли на бојном пољу.
#ISIS #weapon production capacity similar to some nations. Not improvised. It's industrial https://t.co/lXHhihlRrA pic.twitter.com/LLwMWv98Sp
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
Да би произвели толику количину наоружања и муниције, припадници ДАЕШ-а су сировине набавили у расутом стању. Неопходне компоненте су набављене у великој количини током дугог временског периода, стоји у извештају.
ДАЕШ је у више наврата набављао хемикалије од истог добављача и скоро искључиво са турског тржишта. Неке од њих, попут калијум-нитрата, наводно су производ белгијске компаније „SQM Europe“ и продате су преко турског дистрибутера „Доктор Тарса“ или летонске компаније „Уралхем“.
Открића британске организације само појачавају доказ да ДАЕШ сарађује и има директну линију снабдевања из Турске, преко Сирије, стоји у извештају. Нејасно је само како је терористичка група добила технологију.
New Report: Standardisation & Quality Control in #ISIS Military Production https://t.co/L49BAlDxa1 #Iraq #Mosul pic.twitter.com/8cMkxM75fn
— CAR (@conflictarm) December 14, 2016
„Верујем, нажалост, да је под Обамином администрацијом постојало много координације између терористичких снага и коалиције коју предводе САД“, изјавио је у уторак за РТ сенатор Вирџиније Ричард Блек
.