Русима смо понудили да граде фабрике „из темеља“ дуж слободне зоне Београда, а они заузврат добијају ново тржиште, рекао је за Спутњик Борко Милосављевић, помоћник градоначелника Града Београда, након састанка са представницима Града Москве.
„Окосница наше посете Москви је да добре билатералне, културне и историјске везе пребацимо на поље економије и остваримо бољу привредну сарадњу. Наш је закључак да уколико два града имају добру сарадњу, и две државе ће боље сарађивати.
Са представницима Града Москве разговарали смо о конкретним облицима сарадње, пре свега у делу који се тиче наших великих инфраструктурних пројеката из области енергетике и путне инфраструктуре, али смо им понудили и могућност изградње фабрика из темеља, јер је град Београд основао своју слободну зону“, рекао је Милосављевић.
Градске власти Београда и Москве договориле су се да се у мају идуће године одрже „Дани Београда у Москви“, а у оквиру те манифестације да буде организован и велики пословни форум, на којем ће „највећи српски привредници представити свој потенцијал“.
„Представницима Града Москве рекли смо да је суштина да том бизнис форуму присуствују и велики трговински ланци који послују у Русији, како би се ишло у конкретизацију добрих пословних аранжмана. Доста смо говорили о могућности пласмана српских пољопривредних производа, за које су имали само речи хвале. Кажу да се у Москви све више користе српски прехрамбени производи. Истакли су квалитет домаћег српског сира и квалитет нашег воћа, посебно малине, као једног од производа који је у Русији јако заступљен. Такође су рекли и да српска вина све више налазе своје место на трпезама Московљана. Ми у томе видимо велику шансу, а осим тога, ми смо им представили потенцијале нашег ПКБ-а, као могућег предмета приватизације у наредном периоду. Мислим да смо им представили целокупну пољопривредну производњу не само Београда већ и целе Србије“.
Милосављевић наводи да је „московско тржиште врло захтевно када је реч о квалитету“, али истовремено истиче и да „постоји велико интересовање за српске производе у Москви“.
„То је за Србију јако добар сигнал“, додао је. Помоћник градоначелника каже да је његова улога у Москви била да представи пројекте Града који су вредни више од 10 милијарди евра, а да је велика пажња била посвећена пројекту „Београд на води“. „Руска страна исказала је дивљење када је овај пројекат у питању, а велики број руских компанија већ сад показује велико интересовање. Осим тога, представници Града Москве су се распитивали и на који начин и како њихови (су)грађани могу евентуално да партиципирају у куповини некретнина. Све у свему, потенцијал је велики, а наша улога је да проактивном политиком добре културне, историјске и билатералне односе пребацимо што више и на план добре и успешније економске сарадње“.
Одговарајући на питање шта је то што би Руси у овом тренутку могли Србији да понуде, Милосављевић каже — инвестиције.
„Ми смо веома интересантна земља за Русију и за њихов капитал, с обзиром на то да ми имамо јако добре споразуме о преференцијалној трговини са САД и ЕУ, да смо потписници ЦЕФТА споразума, у који улази цео балкански регион. Дакле, све су то бенефити које они могу да искористе уколико инвестирају свој капитал у Србију. И то је била кључна порука овог састанка — да инвестирајући свој капитал у Србију они с једне стране помажу БДП-у Србије и помажу стандарду Србије, а с друге стране дају себи могућност да направе прави, реални бизнис који је профитабилан, јер преко Србије могу да добију велики део тржишта. Они су заинтересовани за сарадњу у области енергетике и ту имамо неколико великих, интересантних пројеката, али ми смо им понудили и слободне зоне. Понудили смо им да дођу и да граде фабрике из темеља. То су те гринфилд инвестиције. Београд нуди Москви исти концепт као што је урађено са компанијом ’Меита‘, која се тренутно гради у Обреновцу. Понуђено им је да по том примеру граде фабрике дуж слободне зоне Београда, да у њима упошљавају нашу радну снагу, а заузврат им је на располагању тржиште Србије и околних земаља“.
Помоћник градоначелника Београда наводи и да ће идуће године започети и прва фаза градње парка на Ушћу, који ће бити уређен по узору на московски Парк Горки. Осим тога, истиче Милосављевић, са Москвом се размењују и искуства о свим осталим питањима и „једни друге подстичемо на различите иновативне пројекте“.
„Направићемо и мешовиту групу за питање решавања гужви у саобраћају, пошто и Москва и Београд имају тај проблем, мада Москва неупоредиво вeћи. Али, желимо да видимо како раде њихови логистички центри, како они покушавају да унапреде систем јавног саобраћаја, па ћемо покушати и ми то да имплементирамо“.
Милосављевић наглашава да ће изградњом метроа проблем саобраћајних гужви у Београду у великој мери бити решен.
„Метро у Београду је сада реалност! То је пројекат који је на неки начин и од националног значаја. Дефинитивно, 2019. година биће година изградње метроа у Београду. У том смислу нам је и искуство московског метроа јако важно. Ову посету Москви, између осталог, организовали смо и због тога да бисмо посетили московски метро, као један од најфункционалнијих метроа са најбољом технологијом, са највећим фреквенцијом полазака и са огромном бројем путника — како су ми рекли између 8 и 12 милиона путника дневно се превезе московском подземном железницом. Све су то заиста огромне референце које нама као граду користе. Београдски метро ће узети све најбоље елементе већ постојећих метроа широм света, а московског свакако“, закључио је Милосављевић.