Због договора са Русијом, бројни утицајни медији у Великој Британији и у САД обрушили су се на Ријад са жестоком критиком, врло живо осликавајући могући сценарио међурелигиозних ратова и свргавања краља.
Конкретно, британски „Гардијан“ под насловом „Краљ Саудијске Арабије спрема се да изгуби своје краљевство“ прориче крај саудијском режиму, позивајући се на економску кризу због „пада цена нафте и константног пада потражње за црним златом из тог региона“. Лист је упоредио могућност пада Саудијске Арабије са свргавањем проамеричког режима иранског шаха, које је затекло западне специјалне службе крајем 70-их година прошлог века.
Ирански политиколог и експерт за блискоисточна питања, бивши главни уредник најзначајније иранске информативне агенције „Мер њуз“ Хасан Ханизаде у интервјуу за Спутњик оцртава још мрачнији сценарио за владајућу елиту у Ријаду:
„С обзиром на то да у Саудијској Арабији нема структуре демократске државе, режиму сада прети опасност. Са друге стране, није тајна да САД и Запад сматрају да је Саудијска Арабија њихов савезник и главни инвеститор за испуњавање њихових задатака и циљева. До данас је саудијски новац служио у корист интересима САД, а после пада цена нафте и смањења буџета нафтне краљевине, арапски савезници им више нису толико битни. Уз то, свима је познато да Америка никада није имала сталне савезнике — кад год би Вашингтон осетио да је нека држава-савезница материјално ослабила, он би се ње глатко отарасио“.
Основу режима Саудијске Арабије чини друштвена структура кланова. Власт се налази у рукама неколико најутицајнијих представника неколицине кланова. У систему власти не постоји устав. Велику улогу игра и деспотизам који краљевски клан показује према другим житељима краљевства. Конкретно, овде се мисли на однос према шиитском становништву које броји 5 милиона душа. А шиити настањују исток државе, најбогатији нафтни кластер ове државе. Без обзира на то, њихова права константно крше краљевски клан и владајућа елита.
„Многи аналитичари предвиђају да ће 2017. године пасти владајући клан у Саудијској Арабији. Притом, тај ће пад бити значајно драматичнији него што је био пад режима иранског шаха Резе Пахлавија 1979. године, јер остаје могућност да ће свргавање краља и његове гарнитуре довести до крвавог обрачуна кланова, односно до грађанског рата“, закључује Хасан Ханизаде и додаје да не би требало заборавити могућност крвавих сукоба и несугласица међу бројним престолонаследницима жедним власти. Уз све ове околности, унутрашња свађа између племена може лако да прерасте у жестоки грађански рат.