Према Ђурићевим речима, у том чину крије се и настојање да се потпуно избришу сви трагови постојања српског народа у Приштини, где је, како је подсетио, до 1999. године живело више од 50.000 Срба.
„Међународна заједница не сме да допусти да насилничким узурпирањем храма Српске православне цркве и симболички буде окончано брутално етничко чишћење Срба из Приштине и обесмишљено свако настојање да се на Косову и Метохији створи макар заметак мултиетничког друштва“, указао је Ђурић у саопштењу.
Он је истакао да су они који су ставили катанце на Храм Христа Спаса у Приштини још једном показали каквом вредносном систему припадају, а тај систем је недвосмислено „антицивилизацијски и антиевропски“.
Према Ђурићевим речима, Србима на Косову и Метохији је упућена јасна порука да њихова култура и религија нису добродошле на Косову и Метохији. „Овим чином је још једном потврђен и бесмисао настојања самопроглашеног Косова да постане чланица Унеска, јер културна баштина се не штити паљењем или стављањем ланаца и катанаца. Случај Храма Христа Спаса у Приштини је огледни пример способности једног политичког естаблишмента да брине о српској културној и верској баштини, а он је овиме још једном показао да то нити може, нити жели“, закључио је Ђурић.
Представницима Српске православне цркве онемогућен је приступ храму Христа Спаса у Приштини, саопштено је синоћ из Епархије рашко-призренске.
Након свете литургије у Храму Св. Николе у Приштини, епископ рашко-призренски у понедељак је покушао да посети заједно са мањом групом свештеника и верника још незавршени Храм Христа Спаса у центру Приштине.
Међутим, приликом покушаја да уђу у храм, који се са околном парцелом у катастру општине Приштина води као имовина СПЦ, нађено је да су катанци на цркви промењени, чиме је правном власнику (СПЦ) онемогућен улазак у храм, саопштено је на сајту Епархије рашко-призренске.