Дневни лист Политика је национално добро и као такву је треба заштитити, тврди за Спутњик Нино Брајовић, новоименовани државни секретар у Министарству културе и информисања и доскорашњи генерални секретар УНС-а.
Политика је важна институција за културу српског народа, а не само за информисање грађана, сматра Брајовић и због тога сугерише да би један од начина заштите тог добра био модел фондације, чији би оснивачи биле значајне националне институције попут Академије наука, Матице српске, универзитета у Београду и Новом Саду.
Тржишно финансирање
С друге стране, додаје Брајовић, Политику би требало растеретити историјских дугова, а онда би држава независно од тога решавала економске и власничке односе.
„Несумњиво је велико интересовање грађана, читалаца пре свега, да сачувају Политику као нешто што је јавно добро. Како то урадити у околностима кад имате два власника, благо речено, у проблему. Московску фирму која је брисана из регистра, али то брисање није крај те фирме и није крај власничких права, и с друге стране државну фирму која је такође у великим економским проблемима“, проблематизује Брајовић и додаје да независно од тога, Политика новине и магазини, дакле издавач Политике, функционише и издаје новине.
Брајовић каже би да овим предлогом био спроведен и део медијске стратегије приватизације Политике, а да она не би била финансирана од институција које би чиниле фондацију, већ би живела и опстајала на тржишту.
„Ни сад Политику не финансирају њени оснивачи. Напротив, оснивачи Политике су у великим економским проблемима. Те институције оснивачи фондације биле би нека врста гаранта власништва, нека врста управног одбора“, закључује Брајовић истичући да говори на нивоу идеје, али да не зна да ли постоји воља и процесни услови да се она спроведе.
Нема Политике без капитала?
С друге стране, Манојло Вукотић, бивши дугогодишњи главни уредник Вечерњих новости и власник издавачке фирме Вукотић медија, каже за Спутњик да му идеја фондације као издавача дневника Политика није потпуно јасна. Вукотић пита како би се на тај начин Политика као национална кућа заштитила.
„То би било нешто ван закона, ван правила акционарства, ван правила власника права. То да у УО седе председник Академије или ректор Универзитета или представници разних институција — апсолутно не значи ништа“, сматра Вукотић.
Неко мора да купи Политику, да уложи капитал, постане акционар, истиче он и наглашава да тај неко неће дозволити да неко други управља уместо њега.
На крају, Нино Брајовић подвлачи да је део његовог предлога и прављење значајне редакцијске аутономије у оквиру листа и могућности да редакција бира главног уредника.