„Нема никакве шансе да се тај процес поново покрене и ова прича се може сматрати завршеном. Ревизије поступка у овом случају неће и не може бити“, уверен је Иванић.
Позивајући се на информације добијене од надлежних у Међународном суду правде, истакао је да не постоји могућност апелационе процедуре, већ само новог поступка.
„Тај поступак је могуће покренути под неколико услова. Прво да постоји нека нова чињеница, која раније није била позната. Колико ми је познато, тога нема. Друго, да је захтев покренут у року од најмање шест месеци од сазнавања те нове чињенице, што се очигледно није десило, и да захтев буде покренут у року од десет година од дана изрицања пресуде. Рок истиче 26. фебруара 2017. и нема ниједне нове назнаке те врсте“, нагласио је Иванић у изјави за „Фену“.
Указао је да би евентуални нови поступак подразумевао и да се усвоји нова политичка одлука, пре свега у Председништву БиХ, за шта не постоји његова сагласност, што значи да не може бити консензуса о овом питању.
„С обзиром на то да сам ја члан Председништва БиХ и да имам негативан став, одлука Председништва о том питању не може бити усвојена, што значи да не може бити испуњен ни тај предуслов“, категоричан је Иванић.
Наводи се да је он, полазећи од те чињенице, још у јуну ове године проследио писмо Међународном суду правде у којем је навео да нема политичке сагласности о овом питању и да би било какав захтев или неки други акт, у име било које институције, било кршење Устава БиХ и да такав захтев не може бити легитиман.
Председавајући Председништва БиХ сматра и да би евентуано покретање ревизије пресуде било поновно „доливање уља на врату“.
„То би било невиђено погоршање политичких прилика“, рекао је Иванић „Фени“, истичући да напоре треба усмерити првенствено на поправљање регионалне сарадње.
У том контектсу, кључни кораци, како је навео, и у пракси, а не само речима, треба да се направе из Сарајева.
„Фена“ подсећа да је Међународни суд правде 2007. године одбацио одговорност Србије у тужби за геноцид коју је БиХ поднела током рата, 1993. године, против тадашње СР Југославије, касније Србије и Црне Горе.
Извор: Танјуг