Осим тога, у турским медијима се појавила публикација која се позива на војне изворе, а у којој се говори да су војно ваздушне снаге коалиције потпуно неефикасне. Очигледно је да су турско-амерички односи доспели у фазу озбиљне кризе.
Питање које се намеће је колико је та криза дубока и да ли ће она утицати на чињеницу да Америка има своје базе у Турској, конкретно, да ли ће се новонастала ситуација одразити на базу Инџирлик?
Експерти сматрају да ће та ситуација имати и те како утицаја на даљи развој догађаја, јер управо те турску базу за учешће у сиријском конфликту користе ваздушне снаге коалиције.
Доктор политичких наука и бивши посланик Парламента Турске Оја Акгјоненч Мугисудин за Спутњик каже да је операција „Штит Еуфрата“, коју Турска спроводи у Сирији, показала право стање ствари.
„Испада да је Вашингтон говорио једно, а радио нешто сасвим друго. Запад нас је убеђивао да се бори против ДАЕШ, па ипак авијација међународне коалиције, на чијем се челу налази САД, није реаговала на наше бројне молбе да се ликвидирају објекти ДАЕШ.“
Зато су, сматра Оја Акгјоненч Мугисудин, речи турског председника на месту, наглашавајући да су односи између Турске и САД ушли у озбиљну кризу.
Према његовим речима, потези Американаца се потпуно разликују од онога што они говоре.
„База Инџирлик се користи у складу са одговарајућим споразумом, у којем су прописане конкретне одредбе, међу којима су и разлози за могуће поништавање уговора. Оно што се сада дешава у региону рађа питање: коју конкретну улогу у тим деструктивним процесима играју САД?“, истиче он.
Истовремено, каже Мугисудин, очигледно је и да се мишљење Анкаре у вези са чињеницом да Американци користе базу Инџирлик, али и друге мање базе око Дијарбакира (незваничне престонице турског Курдистана), полако мења.
„Турска је веома незадовољна понашањем Американаца и озбиљно размишља о могућим променама своје политике у том смислу“, закључује он.