Извештај садржи порицање и у њему се наводи да је представљен „као што јесте“, као и да Одељење за унутрашњу безбедност не даје никакве гаранције у вези са информацијама које су у њему.
„У њему се не тврди да је тачан“, истакао је Фриман. „У њему се не помиње ’Викиликс‘… ниједном. Другим речима, у извештају се не наводи да су Руси дали ’Викиликсу‘ било какве имејлове Демократске партије или председавајућег Демократског националног комитета Леона Подеста“.
Фриман је такође указао и на неке „двосмислене“ речи у извештају, што су изрази којима се покривају чињенице да су аутори извештаја знали да објављују тврдње које не могу да подрже чврстим доказима.
„Извештај почиње порицањем и користи изразе ’као што је‘ и не даје никакве гаранције у вези са било каквом информацијом‘“.
Ови изрази се користе када неко жели да „замаже очи“, када не жели да говори о чињеници да нешто не ради.
Такви изрази се најчешће користе у извештајима сумњивог кредибилитета, који имају сврху да заштите своје ауторе како не би били тужени на суду за намерно погрешно представљање или намерно прикривање, објашњава Фриман.
У извештају се не напомиње да је узбуњивач Агенције за националну безбедност (НСА) изјавио да НСА већ поседује потпуну и пресудну документацију која јасно доказује неугодна цурења, која су наводно омогућили Руси, а заправо су дошли из извора унутар Демократске партије, додаје Фриман.
„У њему се не помиње чињеница да су врхунски узбуњивачи НСА навели да НСА поседује доказе који тачно показују како су имејлови ишли из Демократске партије до ’Викиликса‘, јер прати сву електронску комуникацију у Сједињеним Америчким Државама“, наглашава Фримен.
Бивши виши званичници НСА и Централне обавештајне агенције чак су подржавали инсистирање на тврдњи оснивача „Викиликса“ Џулијана Асанжа да су кључни непријатни документи о предизборној кампањи Хилари Клинтон дошли из њене сопствене странке, додаје Фриман.
Извештај „не узима у обзир чињеницу да високи бивши званичници НСА и ЦИА (и ’Викиликса‘) тврде да то није било хаковање, већ цурење америчких инсајдера“, истиче он.
Фриман је такође истакао да је извештај врло кратак и површан.
„Он има само пет и по страница и још седам страница за будуће безбедносне препоруке… Важно је истаћи оно што се у извештају не појављује. У извештају се, заправо, не помиње много тога“, закључује он.
У четвртак је Обамина администрација најавила протеривање 35 руских дипломата и нове санкције против шест физичких и пет правних лица због наводног мешања Москве у председничке изборе у новембру и малтретирање америчких дипломата у Русији.
Руски званичници су више пута негирали оптужбе САД, карактеришући их као апсурдне и смешне бесмислице.
Корпоративни мејнстрим медиј „Њујорк тајмс“ је у четвртак такође признао да наводни докази у извештају нису ништа успели директно да повежу више званичнике ни цивилне ни војне обавештајне службе Русије са било каквим планом да се утиче на америчке изборе.