Он је подсетио да „међународна коалиција“ предвођена Сједињеним Америчким Државама од 2012. „систематски уништава инфраструктуру Сирије зарад максималног слабљења њене легитимне владе, упркос опасности по цивилно становништво“.
Портпарол руског Министарства одбране такође је истакао да САД и коалиција нису бомбардовали објекте за добијање нафте ДАЕШ-а, што је терористима омогућило да зарађују на нелегалној продаји нафте десетине милиона долара месечно и регрутује уз њихову помоћ плаћенике из целог света.
„Пре или касније, за све то ће морати да одговарају. Стога је мало вероватно да ће господина Бренана да спаси покушај ублажавања удара. Прави резултати акција Русије у Сирији Џону Бренану су добро познати. Посебно за ЦИА и сличне службе смо их показали на финалном колегијуму Министарства одбране Русије“, рекао је Конашенков.
Захваљујући руској авијацији, ослобођено је више од 12 хиљада квадратних километара сиријске територије и 499 насеља, а 35 хиљада милитаната, међу којима су 204 команданта елиминисана.
„Али главни исход је да је без одлазеће америчке администрације, без ЦИА, договорено примирје 30. децембра“, нагласио је Конашенков.
И Вашингтон и Москва су водили војне операције против терориста у ратом разореној земљи. Међународна коалиција од 60 чланова предвођена САД изводила је ваздушне нападе на циљеве ДАЕШ-а у Ираку и Сирији од августа, односно септембра 2014. Русија је почела своју операцију у септембру 2015. године на захтев сиријског председника Башара ел Асада.