Документ, према замисли аутора, истражује „мотиве и опсег намера“ Москве када је реч о председничким изборима и њен утицај на јавно мњење Американаца уз помоћ „сајбер инструмената“ и кампања у медијима.
Аутори тврде да су руске власти покушале да спрече Хилари Клинтон да постане председница, „да је оцрне“ у очима америчких грађана и да подрију демократски процес у САД.
„Кампању“ је, наводно, наредио лично председник Русије Владимир Путин. Он је заједно са Владом Русије тежио да повећа шансе Доналда Трампа за победу, сматрају америчке службе.
Средства којима је прибегла Русија, према наводима ЦИА, АНБ и ФБИ, укључују хакерске нападе, „посредовање трећих лица“, као и делатност медија и „плаћених тролова“.
У документу се наводи да је Русија имала приступ бирачким комисијама на територији САД. Аутори признају да системи које су напали „руски хакери“ никако нису повезани са пребројавањем гласова.
Шест од 14 страница извештаја посвећено је делатности руских медија Спутњик и РТ, који су, према тврдњи специјалних служби, намерно представљали Хилари Клинтон у негативном светлу, усредсређујући се на скандал са преписком и на гласине о њеном здравственом стању.
Прилог у извештају посвећен утицају телевизијског канала РТ на америчку политику штампао је Центар ЦИА за рад са отвореним изворима информација још 2012. године.
Америчка обавештајна служба такође указује на то да су после Летњих олимпијских игара у Рио де Жанеиру руски хакери као један од својих основних циљева изабрали Светску антидопинг агенцију. Цурење података о америчким спортистима, за које је утврђено да су употребљавали забрањене препарате, приписује се Главној обавештајној управи Русије.
У извештају је наведено да је управо та управа искористила личност хакера „Гучифер“ и сајт „DCLeaks.com“ како би објавила податке који су добијени у хакерским нападима. Та управа је, према извештају, предала и податке Викиликсу након хаковања сервера Националног комитета Демократске партије САД.
После америчких избора Москва је, према мишљењу америчке обавештајне службе, покушала да упадне у америчке експертске центре и невладине организације у области националне безбедности, одбране и међународне политике. То је учињено ради прикупљања материјала који би у будућности могли да буду употребљени како би се утицало на унутрашње послове САД, наводи се у документу.
„Сматрамо да ће Москва лекције усвојене током кампање усмерене на америчке изборе, коју је наредио Путин, користити за даље покушаје да утиче на земље света, међу којима су и савезници САД, и на њихове изборне процесе“, резимирају аутори извештаја.
Оптужбе о покушајима Русије да утиче на изборе у САД могле су се чути током целе председничке кампање. Информације из извештаја АНБ, ФБИ и ЦИА америчка обавештајна служба је објављивала и раније. Лист „Вашингтон пост“ је, позивајући се на америчке чиновнике упознате са извештајем пре него што је објављен, написао да никаквих сензација нема чак ни у његовом поверљивом делу.
Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп у четвртак је изјавио да сумња да је управо Русија упала у сервер Националног комитета демократа. Оснивач Викиликса је демантовао информације о томе да је његова организација електронска писма демократа добила од руских власти.
Оптужбе за хакерске нападе јесенас је коментарисао Владимир Путин који је навео да у материјалима које су објавили хакери нема ничега што би било у интересу Русије.