Русмир Горушанин из тог центра казао је у разговору за „Фену“ да се у БиХ на годишњем нивоу догоди 70 до 90 земљотреса, од слабијих, преко умерених, до јачих.
Прецизирао је да су западна и источна Херцеговина сеизмички посебно јако активна подручја.
„Подручје између Томиславграда и Ливна, затим један део према јадранској обали, погранични део са Хрватском, најугроженија су подручја што се тиче БиХ, и тамо се догоди од 70 до 80 одсто земљотреса на територији БиХ“, истиче Горушанин, наводећи да је континентални део БиХ мање угрожен.
Појашњава да подручје Балкана улази у састав средоземног трансазијског сеизмичког појаса, а узрок земљотреса на Балкану је подвлачење афричке плоче под подземни евроазијски масив.
Земљотреси се, подвлачи Горушанин, не могу предвидети, али се могу извршити одговарајуће статистичке процене, односно израчунати вероватноћа појаве земљотреса на одређеном простору, а у БиХ су то најчешће западна и источна Херцеговина.
„Земљотреси се не могу предвидети ни спречити, али је врло битно да ублажимо та дејства земљотреса у епицентралном подручју. А ублажићемо их одговарајућом градњом грађевинских објеката, којим би се ефекти земљотреса свели на минимум“, рекао је Горушанин.
Додао је да за градњу није довољан само макросеизмички интензитет најјачег потреса, него треба знати максималну амплитуду помака, брзину и убрзање, померање тла за време најјачег потреса.
Говорећи о подручју Сарајева, казао је да су се у протеклој години десила два земљотреса у близини главног града БиХ, који су били умерене јачине.
Извор: Танјуг