Француски суд у Колмару је Харадинаја пустио уз кауцију, одузео му пасош и наредио да се два пута седмично јавља надлежној полицијској управи.
Србија је пре два дана послала Француској захтев за изручење Харадинаја, а данас је проследила и допуну захтева са пратећом документацијом и новим доказима.
Харадинајев адвокат је подсетио да је он ослобођен оптужби пред Хашким трибуналом и затражио његово ослобађање из француског притвора.
Српско Министарство правде послало је захтев за екстрадицију са новим доказима против Харадинаја.
Србија Харадинаја тражи за злочине над цивилним становништвом у току 1999. године, за које му се није судило у Хагу.
У молби за изручење Харадинаја, која је у уторак послата Француској, најављено да ће бити достављени додатни докази који се пре свега тичу наредбе за проширење истраге против Харадинаја са доказима који је поткрепљују, што је данас, како је раније потврђено Танјугу у Министарству правде, и учињено.
Министарска правде Нела Кубуровић је навела да ће француски суд морати да упореди документа српског тужилаштва за ратне злочине и она за шта га је теретило хашко тужилаштво.
„Потпуно су различити догађаји, временски оквири, као и оштећени. Харадинај се пред Хашким трибуналом теретио за догађаје који су се дешавали од марта до септембра 1998. године, а поступак пред тужилаштвом за ратне злочине Србије се води за догађаје из 1999. године и углавном су везани за јуни“, рекла је Кубуровићева.
Француска треба да поштује Европску конвенцију о екстрадицији, као и све државе ЕУ. Француска је поступила по потерници, што значи да мора да поступи и по молби за изручење и да утврди да ли је Србија доставила довољно доказа да Харадинај буде изручен, навела је раније министарка.
Што се тиче хапшења Харадинаја 2015. године у Словенији, Кубуровићева је рекла да тада словеначки органи нису на одговарајући начин обавестили Србију о хапшењу, те да Министарство правде није ни имало могућност да пошаље молбу за изручење.
Сада је на неки начин другачија процедура, рекла је министарка напомињући да верује да ће Француска да поступи у складу са оним што је достављено, с обзиром да ће имати и те како довољно доказа да неко ко се терети за ратне злочине над цивилним становништвом буде изручен“, рекла је Кубуровићева.
Заседање судског већа пратило је и двадесетак косовских Албанаца.
Харадинај је ухапшен 4. јануара на граничном прелазу Базел—Милуз.
Испред суда у којем се разматрао случај Харадинаја, група косовских Албанаца протестовала је тражећи ослобађање бившег команданта ОВК. Након суђења косовски Албанци прославили су пуштање из притвора Харадинаја, носећ кроз улице градића, заставу „Велике Албаније — autohtonus“.