„Непрекидни рецидиви ’хемијског‘ тероризма на Блиском истоку, пре свега у Сирији и Ираку, изазивају озбиљну забринутост. Реч је о томе да борци ДАЕШ-а, Нусра фронта и других екстремистичких организација које су им блиске користе не само индустријске токсичне хемикалије, као што је хлор, него и праве борбене отровне супстанце (иперит и сарин)“, рекла је Захарова.
Према њеним речима, један од првих инцидената с применом сарина против сиријске армије и цивила забележен је на пролеће 2013. Терористички напад уз коришћење сличне отровне супстанце догодио се на лето исте године у Источној Хути. Поједине земље су одговорност за ове нападе покушале да пребаце на председника Сирије Башара Асада.
„У овом контексту интересантне су оцене западних експерата који су констатовали да су производно-технолошке могућности терориста за синтезу отровних супстанци суштински порасле након што је на лето 2014. године ДАЕШ заузео град Мосул и фонд научне библиотеке и лабораторијске базе тамошњег универзитета. Ситуација се додатно погоршала када су на страну ДАЕШ-а прешли бивши официри ирачке армије који су били укључени у војно-хемијски програм у периоду Садама Хусеина, као и када су из иностранства дошли дипломирани хемичари. На овај начин терористичка делатност недржавних субјеката у Сирији и Ираку добила је још масовнији, системски карактер с перспективом да се прошири изван Блиског истока“, навела је Захарова.
Она је подсетила да је Русија последњих неколико година у више наврата позивала светску заједницу да координише напоре у борби против „хемијског“ тероризма, да је предлагала да Савет безбедности Уједињених нација усвоји одговарајућу резолуцију о томе.
„Нажалост, политичка ангажованост и јачање антиасадовског расположења свих ових ’пријатеља Сирије’ нису дозволили да се усвоји ова резолуција и да се на време обузда ова опасност. И не само то, супротно логици развоја догађаја и здравом разуму, ови ’пријатељи’ не одустају од покушаја да пребаце одговорност за инцидензте и отворене провокације с применом отровних супстанци у Сирији на владу Асада“, нагласила је Захарова.
Према њеним речима, сами Ирачани и представници антитерористичке коалиције на челу са САД су саопштили да су пронашли објекте ДАЕШ-а за производњу хемијског орућја у Ираку. „У вези с тим за детаљније информације предлажемо да се обратите ирачким властима и коалиционој команди“, рекла је Захарова.
„Верујемо да потпуне информације у вези с овим имају америчка војска и обавештајне службе које су заједно с британским колегама још у периоду од 2003. до 2009. године противно Конвенцији за забрану хемијског оружја апсолутно неконтролисано унуштили неколико хиљада хемијске борбене муниције ирачке армије“, додала је Захарова.