„Црногорска кандидатура — и византијске интриге које је окружују — поставља питање о будућности политике отворених врата НАТО-а. Да ли Алијанса треба да настави да позива посткомунистичке демократије у овом региону? Многи Американци би одговорили: ’Не‘, новоизабрани предсједник Доналд Трамп је можда међу њима. Боље повући 21-вековну линију Јалте, они мисле, него ризиковати гнев Москве“, наводи „Волстрит џурнал“.
За покушај државног удара на дан парламентарних избора 16. октобра криве су „војно-обавештајне структуре“ повезане са Русијом, казао је премијер Душко Марковић у, како пише „Волстрит џурнал“, првом интервјуу страном медију од ступања на чело Владе.
„Црногорски случај је нека врста модус операнди како руске парамилитарне и друге службе другде делују“, рекао је Марковић.
„Постоји нека врста обрасца.“
Марковић је одбацио наводе да је инциденте у току изборне ноћи организовала његова Демократска партија социјалиста како би подстакла подршку бирача.
„Можете ли замислити да неко прикупи руске и српске држављане и организује такав догађај“, рекао је премијер.
Такође је указао да су српске власти, које су у почетку одбациле оптужбе Црне Горе, промениле став и сада активно сарађују у истрази. То раде и друге „озбиљне“ безбедносне агенције, додао је Марковић.
Марковић је, како наводи лист, рекао да Црна Гора жели у НАТО како би се приближила владавини права.
„На Балкану ниједна земља није заснована на владавини права, демократији, слободи“, тврди Марковић.
„Желимо да побегнемо из тог зачараног круга који траје толико много векова и да идемо ка НАТО-у.“