Он је у интервјуу за бањалучке „Независне новине“ рекао да је Николић „више пута“ позиван да посети БиХ.
„Одлука је његова. По ономе што тренутно ради и говори, стиче се утисак да му баш и није посебно стало до унапређења добросуседских односа са државом БиХ на темељу међусобног уважавања и поштовања интереса и осећања свих њених народа и грађана“, рекао је Изетбеговић.
Он је поставио питање „чему пријем осуђеног ратног злочинца Момчила Крајишника у Председничком кабинету у Србији“ и додао да „није Крајишника осудио неки ’бошњачки‘ суд, већ Хашки трибунал након процеса који је трајао годинама“.
„Николић је, по мом мишљењу, беспотребно стао на страну само једне политике у БиХ. Наравно да председник Србије има право на посебну блискост са српским народом, она се подразумева, али би било продуктивније и боље за све, па и босанско-херцеговачке Србе, ако би их Николић обесхрабривао у сепаратизму и тежњи за доминацијом над Бошњацима у ентитету Републици Српској (РС), мирио их са другим народима, сарађивао и примао људе мира и слоге из БиХ, а не осуђене ратне злочинце“, тврди Изетбеговић.
Он је изјавио да постоји проблем са неједнакошћу, неравноправношћу и дискриминацијом Бошњака и Хрвата у РС и најавио наставак борбе за оспоравање Дана РС.
„Свиђало се то некоме или не, наставићемо да се правним средствима боримо за уклањање дискриминације и за једнакост свих грађана на сваком делу територије БиХ“, рекао је Изетбеговић.
На питање да ли сматра да би Бошњаци, као најбројнији народ у БиХ, требало да покажу додатну дозу толеранције у односу на друга два народа, Изетбеговић је одговорио да су „Бошњаци, Срби и Хрвати по Уставу БиХ конститутивни на целој територији БиХ“.
„Њихови изабрани представници равноправно учествују у раду и доношењу одлука у свим државним институцијама. Ни у Председништву, ни у Савету министара, ни у Парламентарној скупштини БиХ нити једна одлука у коначном облику не може да буде донета противно вољи демократски изабраних или именованих представника бошњачког или српског или хрватског народа, чак и онда када је та воља супротстављена вољи већине свих других представника у тим институцијама“, рекао је Изетбеговић.
Он је изнео тврдњу да „Бошњаци то поштују и не доводе у питање тај дејтонски систем одлучивања, који осигурава брану од доминације и заштиту виталних националних интереса“.
„Без обзира на то што су најбројнији народ, Бошњаци не желе да доминирају над друга два народа било где у БиХ. Зато нећемо трпети ни доминацију над нама ни на једном педљу БиХ“, оценио је лидер СДА.
Изетбеговић „сматра да би друга два народа, а нарочито Срби, требало да покажу више разумевања за позицију Бошњака, који су у прошлом рату највише страдали и поднели највеће људске и материјалне жртве, над којима је почињен геноцид, који су масовно прогнани са својих вековних огњишта на која желе и имају право да се врате, којима је БиХ једина домовина и који желе да та њихова једина домовина буде сигурна, стабилна, целовита, функционална и просперитетна држава равноправних народа и грађана који у њој живе у миру, хармонији и благостању“.
„Срби и Хрвати треба да разумеју да Бошњаци не могу да забораве нити да гурну под тепих ужасно зло које их је похарало у недавној прошлости. Можемо да праштамо, али не можемо да заборављамо“, навео је он.
Бошњачки члан Председништва БиХ каже да Бошњаци „већ годинама предано и стрпљиво раде на помирењу“.
„Никада нисмо и нећемо тежити освети. Сматрамо да кажњени морају бити само они који су починили злочине, без обзира на њихову етничку припадност. Бошњаци, Срби и Хрвати су на овим просторима живели измешани вековима и наставиће тако да живе и у вековима који наступају“, рекао је Изетбеговић.
Он је оценио да „тај заједнички живот не сме да буде затрован мржњом и осветом“.
„Али он не може бити грађен на лажима и обманама, већ мора да буде утемељен на прихватању истине, ма како горка и тешка она била. Заједнички живот и мир биће постојани и трајни само уколико се граде на здравим темељима истине и правде. То су темељна начела на којима можемо и желимо градити међусобно разумевање“, оценио је Изетбеговић.
Упитан да ли ће инсистирати на кажњавању припадника Оружаних снага БиХ који су учествовали на паради поводом Дана РС и коју казну, по његовом мишљењу, они заслужују, Изетбеговић је одговорио да ће „инсистирати на спровођењу истраге којом ће се утврдити одговорност појединаца у командном ланцу за кршење закона и прописа“ и додао да ће „закон рећи своје“.
На питање да ли га брине потенцијална блискост председника Републике Српске Милорада Додика са новом администрацијом у Вашингтону, Изетбеговић је казао да га „не брине нимало“.
„САД неће никада подржати било кога ко угрожава њихове стратешке интересе и циљеве. А Додик управо то ради, свакодневно, својим речима и делима, дестабилизујући БиХ и доводећи у питање њен територијални интегритет и суверенитет њених институција и кршећи међународни Дејтонски мировни споразум“, оценио је Изетбеговић.
Извор: Танјуг