Он је истакао да је Русија успела да интензивира рад Савета безбедности УН. Патрушев сматра да је Русија допринела доношењу важних резолуција усмерених на борбу против групе ДАЕШ и других терористичких организација, као и финансирање тероризма.
„Истовремено, данас добијамо све више потврда сарадње са терористима, како појединих држава, тако и утицајних страних, а у неким случајевима и мултинационалних компанија. Ради се о набавци нафте и других сировина од терориста, као и о њиховом исплаћивању новчаних награда за добијање дозволе за производњу и транспорт робе на територијама под њиховом контролом“, нагласио је Патрушев.
Он је додао да је заустављање ове праксе задатак свих, без изузетка, земаља које тврде да се супротстављају тероризму.
„На пример, Обамина администрација неосновано оптужује Русију за хакерске нападе, намерно игноришући чињеницу да се главни интернет сервери налазе у Сједињеним Америчким Државама и да их користи Вашингтон за обавештајне и друге сврхе усмерене на очување своје доминације у свету“, рекао је Патрушев у интервјуу за „Росијску газету“.
У октобру 2016. званичници обавештајне заједнице САД су изјавили да руски хакери стоје иза сајбер напада на изборни систем земље. Касније је ЦИА путем медија оптужила Русију за упад у сервере Демократске партије да би помогла Доналду Трампу да победи на изборима 8. новембра. ФБИ се са тим није сложио. Америчке власти ниједном нису пружиле никакве доказе о умешаности Русије у хакерске нападе, чији је циљ утицај на исход председничких избора.
У Русији се у последње време бележе учесталији покушаји проузроковања штете домаћим информационим системима од стране спољних сила, изјавио је Патрушев.
„У последње време примећујемо значајан пораст покушаја спољних сила да нанесу штету руским информационим системима… То су случајеви хаковања и неовлашћеног прикупљања личних података“, истакао је Патрушев.
Он је додао да су у широкој употреби светски оператери и провајдери, а методе које се користе стално се развијају.
ЦИА, ФБИ и НСА објавили су 6. јануара извештај у којем се још једном оптужује Русија за „умешаност у америчке изборе“, али су одбили да дају било какав доказ, позивајући се на тајност.
Истовремено се у извештају указује да америчке обавештајне службе извлаче закључке о „тајним операцијама Русије о утицању на изборе“ из извора као што репортаже руских телевизија и саопштења на друштвеним мрежама. Скоро половина извештаја била је посвећена телевизији РТ и новинској агенцији Спутњик, при чему су подаци о РТ углавном од пре пет година.
Администрација америчког председника Барака Обаме је крајем децембра 2016. увела санкције руским институцијама, компанијама и појединцима, укључујући и ГРУ и ФСБ, за „мешање у изборе“ и „притисак на америчке дипломате“ који раде у Русији.
О сарадњи са САД у борби против тероризма
Русија очекује да ће 2017. успети да успостави конструктивне контакте са САД у борби против међународног тероризма, рекао је Патрушев.
„Нажалост, Обамина администрација више је говорила него што је сарађивала са нама. Ово се на крају свело на нулу у ефикасности сарадње са САД у области борбе против тероризма. Надамо се, међутим, да ћемо 2017. успети да успоставимо конструктивне контакте са америчким партнерима“, истакао је Патрушев.
Русија је спремна за рад са САД на обнови сарадње на основу равноправности и узајамног поштовања, изјавио је Патрушев.
Он је истакао да се са избором Доналда Трампа за председника САД не може говорити о фундаменталним променама у руско-америчким односима. „Не гајимо илузије о скором слабљењу мера стратешког одвраћања Русије“, додао је он.
Одређени простор за конструктивну сарадњу са САД отвара се у области борбе против тероризма, информационе безбедности и у неким другим областима.
„У случају заинтересованости администрације Доналда Трампа бићемо спремни за наставак консултација са америчким партнерима“, закључио је Патрушев.
Обама дефинисао сарадњу Русије са НАТО-ом и ЕУ
„Новоизабрани председник САД у својим изјавама не назива Русији претњом или злом. Курс Барака Обаме не само што је одбацио руско-америчке односе далеко уназад, већ је у многоме дефинисао правац сарадње Русије са НАТО-ом и Европском унијом у последњих неколико година. И то се не завршава само антируском реториком“, истакао је Патрушев.
„Консолидовани напори Запада између осталог, усмерени су на подривање процеса интеграције уз учешће наше земље, девалвацију идеје ’руског света‘ у целини, што угрожава безбедност не само Русије, већ и једног броја земаља“, рекао је Патрушев.
Осим тога он сматра да је постављен сталан курс за даље проширење Алијансе, у коју се на силу увлаче Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина и наставља се распоређивање елемената глобалног система противракетне одбране САД у Европи.