Председник Владе Србије Александар Вучић ће, такође, учествовати на форуму а, како је најавио, у Давосу ће имати билатералне сусрете, између осталих, са председником Кине Си Ђинпингом, потпредседником САД Џозефом Бајденом и новом председницом Швајцарске Дорис Лојтхард.
Форум ће окупити око 3.000 учесника, а Си Ђинпинг ће бити први председник Кине икада који долази на годишње окупљање светских пословних и политичких лидера у швајцарским Алпима.
Учешће кинеског председника је поздравио оснивач форума Клаус Шваб, који је апеловао на све овогодишње учеснике да „превазиђу актуелно расположење раздора и негативизма“.
„Свет се трансформише технолошки, економски, социјално и политички. Нема једноставних, готових решења. Оно што је под хитно потребно су прагматизам и акције оријентисане ка будућности, чак и у форми малих корака, како би се осигурале позитивне приче“, казао је Шваб.
Иако новоизабрани амерички председник Доналд Трамп неће присуствовати форуму, јер у петак преузима председнички мандат, један од његових главних саветника, Ентони Скарамучи, говориће већ сутра о новим плановима америчког председника.
Извештај форума о глобалним ризицима, објављен уочи одржавања форума, показао је да су растућа неједнакост, популизам и климатске промене највећи ризици по свет у наредних десет година.
За само годину дана од прошлогодишњег окупљања светске елите у швајцарским Алпима, свет се драстично променио, оценила је недавно агенција Ројтерс, наводећи као највеће промене избор Доналда Трампа за председника САД, одлуку Велике Британије да иступи из Европске уније, као и дубоко незадовољство јавности процесом глобализације.
Учесници скупа у Давосу ће ове године разматрати и потенцијалне нове претње које могу да донесу предстојећи избори у Холандији, Француској, Немачкој, а вероватно и у Италији, у којима, како наводи Ројтерс, постоји снажно антиестаблишмент расположење.
Форумов извештај о глобалним ризицима за 2017. годину истиче у први план све већи јаз у примањима и богатству, оцењујући да ће тај тренд вероватно одредити развој глобалне ситуације у наредној деценији.
Претња од протекционизма је, како наводи форум, нови дугорочни ризик, а ни друге опасности, како оцењује, нису нестале, због чега ће се климатска питања поновно наћи у самом врху агенде Давоса.
Извор: Танјуг