Звезда овогодишњег заседања Светског економског форума (ВЕФ), који се одржава 47 година, практично између Американаца и Европљана, јесте кинески лидер Си Ђинпинг који предводи кинеску делегацију од око 100 званичника и великог броја пословних људи. Неки медији на Западу то су већ назвали тектонским поремећајем.
Да је економска, али и геополитичка мапа света на форуму који је почео у Давосу променила изглед сведочи и то што на њему нема новог америчког председника не само зато што се спрема за свечану инаугурацију, него има и другачије виђење приоритета америчке привреде. Али не недостаје само он, односно неко из нове америчке администрације. Нема ни водећих лидера ЕУ. Ни ове године није дошла немачка канцеларка Ангела Меркел, али нема ни француског председника Франсоа Оланда, као ни италијанског премијера Паола Ђентилонија.
Нема сумње да се у Давосу који се традиционално сматра главном платформом за промоцију идеја економске глобализације бије и битка за будућност тог концепта насупрот оном што је он изродио. А резултирао је између осталог и протекционизмом који је у извештају аналитичара Светске банке о глобалним економским изгледима виђен као главни ризик за глобалну економију у 2017. години. А његов заговорник је управо новоизабрани председник САД Доналд Трамп који је за апсолутни приоритет своје политике прогласио заштиту америчке привреде, па и напуштање трговинског споразума о Трансатлантском пацифичком партнерству.
Зато не чуди што оснивач форума у Давосу Клаус Шваб сматра да је појављивање кинеског председника у Давосу сигнал заокрета са униполарног света, у којем доминирају САД, на мултиполарни систем, у којем ће силе у успону, попут Кине, морати да играју већу улогу. Уосталом, Светски економски форум је скуп глобалне елите где се политичка моћ среће са финансијском, на којем се деценијама проповеда више глобализације, више међусобне трговине и мање препрека за међународне носиоце капитала.
А председник Кине Си Ђинпинг, први лидер те земље који присуствује форуму у Давосу, такође сматра да популизам и деглобализација који су у успону, нису добри за дубљу глобалну економску сарадњу. Уосталом Си је на челу друге економије света, која је највећи трговински партнер више од 130 земаља. Кини као водећем светском извознику протекционизам сигурно не иде на руку.
Досадашњи резултати глобализма су, извесно је, показали да је свет у променама и да му је потребан нови модел одговорног лидерства. Отуда је и тема овогодишњег Давоса — „Одговорно и одговарајуће лидерство“.
Медији су подсетили да је отварајући конференцију за новинаре поводом одржавања 47. Економског форума у Давосу Шваб прочитао текст који је написао пре 20 година када је упозоравао да глобализација мора да буде исплатива за већину људи, а не само за мале елите. После две деценије добили смо, међутим, све само не то. Зато се Шваб заложио за солидарност.
„Свака тржишна привреда производи победнике и губитнике, а систем је одржив само онда када између победника и губитника има довољно солидарности“, каже оснивач форума.
Кинески председник пак сматра да у трговинском „рату“ нема победника. Обраћајући се званицама на Економском форуму, Си је оценио да ће економска интеграција побољшати животе милиона људи. Многи проблеми који муче свет нису, сматра он, последица економске глобализације.
„Свиђало се то нама или не, светска економија је велики океан од којег не можемо да побегнемо. Морамо да ослободимо трговину и инвестиције. Морамо да промовишемо трговину. Нико неће изаћи као победник у евентуалном трговинском рату“, рекао је кинески председник.
Мада поједини руски медији сматрају да је још рано говорити о економском узмицању САД пред Кином када је реч о лидерској улози и да на Пекинг треба гледати као на једног од глобалних играча, према Швабовим речима, управо од Кине се очекује лидерство и то одговорно.
„Када је у питању економска моћ, Кина ће ускоро достићи САД. Зато од председника Сија очекујем да нам изнесе на који начин и како ће Кина у питањима од глобалног значаја одговорно и прилагођено да преузме водећу улогу“, поручио је оснивач Економског форума.
Тако је овогодишњи Светски економски форум у Давосу само оверио нову мапу мултиполарног света са Пекингом у главној улози. Деценијама затворена за спољни свет Кина је од САД преузела улогу лидера економског глобализма, а Европска унија је остала у запећку.
Да је питање одговорног лидерства и те како актуелно, а може да буде и погубно, показао су „брегзит“ и избор Трампа на чело САД. Између осталог, цену глобализације, која се обила прво о главу некада најширем средњем слоју становништва, тако су почеле да плаћају и политичке елите.
На то су и ове године, уочи скупа у Давосу, као и неколико претходних година, указали из британске хуманитарне организације Оксфам. А подаци из године у годину су све невероватнији. Најновији показују да осам људи у свету поседује богатство једнако имовини половине најсиромашније популације света, или 3,6 милијарди људи!