У уторак је посланица Врховне раде Украјине Надежда Савченко изјавила да ситуација у Донбасу, где украјинске власти спроведе војну операцију против устаника, може да буде решена само мирним путем. Савченкова је истакла да се враћање Донбаса у Украјину мирним путем може догодити само за преговарачким столом, а да питање Крима „привремено“ треба оставити по страни.
„О овом питању се апсолутно не расправља и оно је неоспорно за Русију. Ми не расправљамо о статусу, ситуацији и будућности руских региона. То није питање разговара ни са ким“, одговорио је Песков на питање о томе да ли је Кремљ спреман да утиче на руководство непризнатих република (ДНР и ЛНР) како би добио званично признавање Крима као дела територије Русије.
Кијев се сам одриче Донбаса
Портпарол Кремља изјавио је да се Кијев сам одриче Донбаса. Он сматра да о томе говори апсолутна блокада те области.
Истовремено, он је истакао да Русија чини све што је могуће да помогне у решавању ситуације.
„И овде се, пре свега, ради о томе да се сама Украјина није одрекла тих република, јер таква апсолутна блокада тих области у смислу испуњавања друштвених обавеза, у погледу исплате пензија, на плану инфраструктуре и тако даље, пре свега сведочи о томе да се Кијев сам одриче Донбаса. И то је управо оно што је веома озбиљан проблем“, нагласио је Песков.
Ситуација са Сноуденом
Ситуацију са Едвардом Сноуденом Кремљ не сматра својим питањем, сви његови контакти са спољним светом врше се преко адвоката, изјавио је Песков.
„то није питање за Кремљ, ми немамо информацију о томе шта ради господин Сноуден. Он се овде налази уз привремену дозволу која је продужена и ми не поседујемо неке додатне информације. Сви његови контакти са спољним светом се врше преко његових адвоката, укључујући и преко адвоката у Сједињеним Америчким Државама. Конкретно, то је њихов проблем“, одговорио је Песков на питање да ли ублажавање казне изречене Челси Менинг значи да и тужба против Сноудена такође може да буде ублажена.
Раније је Бела кућа објавила да је председник САД Барак Обама смањио казну војнику Челси Менинг која је била осуђена на 35 година затвора због одавања поверљивих америчких докумената.