У саопштењу се наводи да су Авганистанци, међу којима је било двоје деце без пратње, испричали да их је хрватска полиција у новембру прошле године вратила у Србију, након што су ухваћени на територији Хрватске.
Они су, како се наводи, рекли да им је ускраћено право да затраже азил, иако су то намеравали да учине.
Од њих 10, како даље наводи ХРВ, девет је рекло да су их припадници полиције ударали, а сви су потврдили да су им одузете личне ствари, новац и мобилни телефони.
„Извештај о шокантном и окрутном поступању Хрватске према тражиоцима азила на њеној граници нису достојна једне државе ЕУ“, изјавила је Лидија Гал, известитељка ХРВ-а за Балкан и Источну Европу.
„Власти у Загребу морају да обезбеде да сви обављају своју дужност да заштите тражиоце азила, а не да их силом терају натраг у Србију“, истакла је.
У четири случаја описи, које су дали тражиоци азила о ознакама оних који су их вратили назад у Србију, одговарају онима које носи хрватска полиција, тврди ХРВ.
У три друга случаја, тражитељи азила су рекли да су се ти мушкарци представили као хрватски полицајци и да су носили одговарајуће униформе.
У једном случају тражилац азила описао је униформу као „врло тамну, попут црне“, а у другом је описао полицијска возила. Један од тражилаца није могао да да детаљан опис униформе или ознака.
ХРВ наводи да би хрватске власти требало да истраже наводе да су полицијски службеници злостављали тражиоце азила и да позове починитеље на одговорност, а такође је саопштио да је 20. децембра писао Министарству унутрашњих послова Хрватске, затраживши објашњење, али да га досад није добио.
„Европска комисија би требало да извршити притисак на Загреб да испуњава своје обaвезе у складу са законом ЕУ и законом о избеглицама, да истражи наводна злостављања и омогући тражење азила и правично поступање за оне на њеној територији и њеним границама“, рекла је Галова.